Antalya
15.04.2021
A
ARŞİV , EKONOMİ
Virüs, o sınıflara girmeyecek mi?
Virüs, o sınıflara  girmeyecek mi?

Eğitim İş'ten yapılan açıklamada, "Eğitimcileri, aşıları yapılmadan onları yüz yüze eğitime zorlamak cinayettir. Öğretmenlerin aşılanmaları acilen başlatılmalıdır" denildi

 

Kabine toplantısı sonrası açıklanan yeni tedbirler kapsamında eğitimde yüz yüze eğitime ara verilirken sekizinci ve on ikinci sınıflar ile okul öncesi kurumlarda yüz yüze eğitime devam edilmesine karar verildi. Karar, öğretmenlerin tepkisine neden oldu.

 

OKULA NASIL GİDECEKLER?

Eğitim İş Antalya Şubesi Yönetim Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "8 ve 12'inci sınıflar ile ana sınıflarında eğitime devam edilecekse, neden sadece ilkokul öğretmenlerinin aşılanacağını anlayamadık. 18 yaş altına toplu ulaşım yasağı getirilirken yüz yüze eğitime devam edileceği açıklanıyor. Bu sınıflardaki öğrenciler toplu taşıma olmadan okullarına nasıl gidecek? Bu konu da cevapsız bırakıldı. Köy okullarının, özel eğitim kurumlarının, özel kursların faaliyet gösterip göstermeyeceği de netleştirilmedi. Yine kara düzen bir karar alınmış” görüşleri dile getirildi.

 

BUNUN ADI CİNAYET

Eğitim İş Sendikası'nın, tek bir eğitim emekçisinin değil canını, alın terini bile hiçbir şeye değişmeyeceği vurgulanan açıklamada "Öğretmenlerin yüzde 10'u bile aşılanmamışken, ülkede sadece 1,5 milyon insana yetecek aşı varken, 1 Mart'tan bu yana 26 öğretmen salgın nedeniyle yaşamını yitirmişken iktidarın hala okulları tümüyle kapatmamasını anlam veremiyoruz. Okul öncesi öğretmenlerinin, 8'inci ve 12'nci sınıf öğretmenlerinin, özel eğitim öğretmenlerinin virüse doğal bir bağışıklığı yoktur. Libya vatandaşı da değillerdir. Belki şaşıracaksınız ama okul öncesi öğretmenleri bakıcı değil eğitim emekçileridir. Aşıları yapılmadan onları yüz yüze eğitime zorlamak, cinayettir. Eğitimin ne uzaktan ne yüz yüze halini planlayabilen MEB'i uyarıyoruz: Yapılması gereken yüz yüze eğitimin tamamen durdurulması ve ancak öğretmenlerin aşılanmaları bittikten sonra başlatılmasıdır”.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: