Antalya
15.04.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA
Turizmde 2020’yi bile mumla arayacağız
Turizmde 2020’yi bile  mumla arayacağız

Turizm sektörünün virüs ile kriz arasında sıkışıp kaldığını söyleyen CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Rusya ile büyüyen kriz, şimdiden turizmi vurdu. 2021 yılında, 2020’yi bile arayacağız” dedi

c

Rusya’nın artan koronavirüs vakalarını öne sürerek 15 Nisan’dan 1 Haziran’a kadar Türkiye’ye uçuşları kısıtlama kararını değerlendiren CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Son derece kötü yönetilen dış politikanın ağır bedelini bir kez daha ödemeye başlıyoruz. İçeride Hazine tam takır, turizmden gelecek her kuruşa ihtiyacımız var. Ancak sorumsuz politikaların faturası yine karşımıza dikildi. Bir yandan kötü yönetilen pandemi süreci diğer yandan başarısız dış politika yönetimi arasında sıkışıp kaldık. Böyle giderse 2021 sezonu 2020’yi bile mumla aratacak. Sektörden geldi diye övündükleri Bakan, kendi şirketlerinin derdine düşmüş, ucuza otel kapatmaya, tur şirketini büyütmeye çalışıyor. Turizm sektörüne sahip çıkan yok” dedi.  

500 BİN RUS ETKİLENECEK

İktidarın dış politikadaki tutarsız politikalarının, özellikle Ukrayna-Rusya arasındaki krizdeki ikircikli tutumunun ülke turizmini zora soktuğuna dikkat çeken Budak şunları söyledi: “Rusya 1 Haziran’a kadar Türkiye ile olan uçuşlarını sadece İstanbul ve Moskova arasında olacak şekilde haftada iki uçuşla sınırlandırıyor, tur operatörlerine Türkiye’ye tur satışlarını 1 Haziran’a kadar askıya almaları telkin ediliyor. Uçuşların yalnızca İstanbul ile sınırlı kalması, Türkiye’ye sert bir siyasi mesaj da verildiğini gösteriyor. 15 Nisan’dan Mayıs sonuna kadar rezervasyon yapan 500 binden fazla Rus turist bu uygulamadan etkilenecek. Ayrıca Haziran ve sonrası için yapılacak olan rezervasyonların ne olacağını da bilmiyoruz. Bu dönem için rezerve edilen turların toplam maliyeti tahminen 354 milyon Euro civarında”.

KAYBEDECEK HİÇ ZAMANIMIZ YOK

Budak, bir gün bile kaybedilmeden alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı:  “1 Nisan itibariyle sona eren kısa çalışma ödeneği uygulaması turizm sektörü özelinde yeniden uygulanmaya başlamalıdır. Henüz yeni başlayan turizm sektörü çalışanlarının aşılanma süreci Haziran başına kadar mümkünse daha erken hızla tamamlanmalıdır. Ülkemizin en çok turist ağırlayan İstanbul, Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir gibi kentleri çok yüksek riskli şehir grubundalar. Turizm kentlerinde hiç vakit kaybetmeden 14 gün tam kapanma ilan edilerek vaka sayılarının hızlı bir biçimde düşürülmesi sağlanmalıdır”.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: