Antalya
12.04.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA
‘Kod 29’ önergesi
‘Kod 29’ önergesi

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Pandemi döneminde Kod 29 ile işten atılan işçiler için TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

İşten çıkarma yasağının yürürlüğe girdiği Nisan 2020’den itibaren bazı işverenlerin hiçbir ispata gerek duymadan Kod 29 (Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller) ile birçok işçinin işine son verildiğini hatırlatan İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle, TBMM’ye bir soru önergesi verdi.

YASAK BÖYLE DELİNİYOR

Önergesinde,  işverenlerin İş Kanunu’nun 25. Maddesini istismar ettiğini savunan Bahşi,  “SGK’nin Kod 29 kodlamasıyla işverenlerin, mesai, bildirim ve kıdem tazminatlarını ödememek ve işten çıkarma yasağını delmek amacıyla bu yöntemi benimsediklerini iddia etti

 

ÖNERGEDEKİ SORULAR

1-İşçilerin üzerine, işveren tarafından bir baskı aracı olarak kullanılan ve açıkça iftira atılan bu Kod 29 maddesiyle ilgili bir çalışmanız var mıdır?

2-Kod 29’la işten çıkarma yasağını delen işverenlere avantaj sağlayan bu maddenin pandemi döneminde yürürlükten geçici olarak kaldırılması için bir çalışmanız var mıdır?

3-Bu maddeye göre işten çıkarılan işçinin en kısa sürede işe dönmesi için bir değişikliğe gidilmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?

4-Kod 29’u istismar eden işveren ile ilgili cezai yaptırım getirmek için bir çalışmanız var mıdır?

HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: