Antalya
12.04.2021
A
ARŞİV , ADLİYE
Baro'dan çirkin saldırıya kınama
Baro'dan çirkin saldırıya kınama

Antalya Barosu yapılan açıklamada, Antalya’da bir kafeye haciz işlemini tebliğ eden 2 avukata yönelik saldırıyı kınadı

 

Kurumdan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:  Avukata yapılan saldırı, savcıya da yapılmıştır, yargıca da yapılmıştır! Görevleri gereği hacze gittikleri bir işletmede meslektaşlarımız Av. Berkan Kırankaya ve Av. Uğurcan Arslan, işletme sahipleri ve çalışanlarından oluşan yaklaşık 10 kişilik bir grup tarafından taşlı, sopalı ve kütüklü saldırıya uğramıştır.Linç edilmek istenen ve adeta öldürülmeye çalışılan meslektaşlarımızdan biri ambulansla hastaneye kaldırılmıştır. Antalya Barosu olarak olayın hemen ardından hem adli hem de hastane sürecinde meslektaşlarımızın yanında olduk. Bundan sonra da meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu, etkili ve özenli bir soruşturma yapılmasını beklediğimizi, yargı görevini yapan Avukatlara saldıranlarla yargı önünde hesaplaşacağımızı meslektaşlarımızın, basının ve kamuoyunun bilgisine sunarız.

HÜSEYİN GEÇİLMEZ’DEN KINAMA

Antalya Barosu Başkan Adayı Hüseyin Geçilmez yaptığı yazılı açıklama ile saldırıyı kınadı. Geçilmez, “Saldırganlar karakolda dahi meslektaşlarımızı tehdit etmeye devam etmiş, saldırgan tavırlarının devam edeceğinin sinyalini vermişlerdir. Avukat haciz esnasında kamu görevi ifa etmektedir. Olayın bir hakimin keşifte saldırıya uğramasından farkı yoktur. Eylem kesinlikle tutuklamayı gerektirmektedir ve aksi bir karar saldırgan zihniyeti cesaretlendirip, suça davetiye çıkarmak anlamına gelecektir.” dedi.

TANIŞ: AVUKATLAR KORUNMUYOR

Antalya Baro Başkan Adayı Makbule Tanış, Muratpaşa ilçesinde 2 avukata yönelik saldırıyı kınadı. Tanış açıklamasında şunları söyledi: “ Avukatlık Kanunu’nun 57. maddesine göre, görev sırasında veya yaptığı görevden dolayı avukata karşı işlenen suçlar hakkında, bu suçların hâkimlere karşı işlenmesine ilişkin hükümler uygulanır.  Ancak uygulamada çoğunlukla bu maddenin işletilmediğine tanık oluyoruz. Sanki sıradan vatandaşa karşı bir suç işlenmiş gibi davranılıyor. Avukat uyuşmazlığın tarafı değildir.  Görevini yapan bir avukata salt görevini yaptığı için onu hasım görerek saldırmak ilkelliktir.  Meslektaşlarımıza acil şifalar dilerim. Meslek camiamıza geçmiş olsun .”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: