Antalya
12.04.2021
A

Bu soruyu CHP gençliğine soruyorum. Malumunuz geçtiğimiz hafta Kepez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Akın Kaymak ve yönetimi görevden alındı. Kamuoyuna ‘uyumsuz çalışma’ gerekçe gösterildi.   Bu buzdağının sadece görünen kısmı. Akın Kaymak ve yönetiminin görevden alınmasına ilişkin ayrıntılı rapor CHP İl Gençlik Kolları tarafından Genel Merkez’e gönderildi. Genel Merkez kararı ölçüp biçecek ve nihai kararı verecek.

 ‘Seçimle gelen seçimle gider’ ilkesini benimsemiş bir partinin siyasete yeni adım atmış pırıl pırıl gençlerinden bahsediyoruz.   Neyi paylaşamadılar da konu buralara geldi anlamak mümkün değil.

Akın Kaymak’ın konuyu kamuoyu ile paylaşmasının ardından bin bir senaryo üretildi. CHP İl Gençlik Kolları da doyurucu açıklama yapmayınca dedikodunun ardı arkası kesilmedi.

Kaymak önemli işlere imza attıklarını, Kepez’de gençliği canlandırdıklarını söylüyor.

CHP İl Gençlik Kolları’nın ‘uyumsuz çalışma’ diye adlandırdığı görevden almanın gerekçelerini kamuoyuna yansıdığı zaman tartışacağız.

ASIL SORUN MEZHEP ÇATIŞMASI MI?

Tartışmanın ekseninde bu konu duruyor: Mezhep çatışması… Akın Kaymak ve yönetimin Alevi kimliğinden dolayı görevden alındığını iddia edenlerin sayısı bir hayli fazla. CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Özkan Yılmaz ise bu iddialara tepkili. Özgürlüğü, kardeşliği savunan bir partide Alevi kimliğinden dolayı kimsenin görevden alınmasının söz konusu olmayacağını üstüne basa basa vurguluyor.

 

GENEL MERKEZ SIKIŞACAK

Mezhep çatışması yok ise sadece uyum sorunu ile bu konunun geçiştirilmesi mümkün değil. Belli ki CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Yılmaz ile Kepez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Kaymak arasında ciddi bir gerilim yaşanmış.

Top Genel Merkezde…  Genel Merkez’in alacağı karar ne olursa olsun tartışmayı bir tık ileri taşıyacağı aşikâr…

İl Gençlik Kollarının tavsiyesine uyar ve Kepez Gençlik Kolları’nın görevden alınmasını onaylarsa, ‘seçimle gelen seçimle gider’ düsturunu es geçmiş olacak ve bu karar her daim partinin önüne gelecek.

Genel Merkez il gençlik kollarının kararını uygulamazsa bu kez il gençlik kollarını çiğnemiş olacak ve Özkan ile yönetiminin otoritesi sarsılacak. Az önce dediğim gibi genel merkezin alacağı karar her ne olursa olsun tartışmayı bir tık ileri götürecek. Elbette bu senaryoları ‘uyumsuzluk nedeniyle görevden alındı’ gerekçesine dayanarak yazıyoruz. Eğer buz dağının alt tarafını görürsek tartışmayı ona göre yaparız…

 

PAZAR GÜNÜ GEZİYE NE DERSİNİZ?

Yanlış duymadınız. Sokağa çıkma yasağının olduğu pazar günü dilerseniz çoluk çocuk, eş dost akrabalarınızla Antalya’yı tur eşliğinde gezebilirsiniz. ‘Yok artık’ demeyin. Tur şirketleri pazar günlerine özel Gelidonya Feneri, Tazı Kanyonu gibi turist bölgelere ücret karşılığı lebalep turlar düzenliyor. Bunu sosyal medyadan da sponsorlu bir şekilde duyuruyorlar. Nasıl izin alıyorlar, polis çevirdiği zaman ne diyorlar bilen yok.

 

Bu konuyu sosyal medyadan duyurdum. Bir tur şirketi şöyle yorum yazdı: “Hangi sektör olursa olsun açık kapı bırakırsan sonuç bu. Aslında komik olan da davraz turu vali gelin turizm il gelmeyin TÜRSAB yasak jandarma Polis yakalarsak ceza resmi yazı verin yok sonuç mu pandemi kurallarına uygun tur bu sadece tur yapanlardan kaynaklı değil giden müşterinin hiç suçu yok mu”

 

Hafta sonu yasağından önce cumadan otellere kaçanları gördüm de, yasağın olduğu gün tur düzenleyene ilk kez rastlıyorum. Hal böyleyken siz kısıtlama getirseniz ne olur, cezaları artırsanız ne olur? Ve eminim yasak günü o tura katılanlar tıklım tıklım otobüste giderken insanların yasaklara uymadıklarını, maske takmadıklarını falan konuşuyorlardır. Ne diyelim iyi gezmeler…  

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok