Antalya
09.04.2021
A

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çocuk ve genç ruh sağlığı alanının en popüler konularından biridir. Peki bu tanı yalnızca çocukları ve gençleri mi ilgilendiriyor ? Yapılan araştırmalar dikkat eksikliği tanısının erişkin yaşlarda büyük oranda (%50-%70) devam ettiğini, DEHB'li erişkinlerin büyük bir çoğunluğuna tanı konamadığını, %90 ının tedavisiz kaldığını gösteriyor. Peki tanı konmamış/konulamamış DEHB kişilerin hayatlarını nasıl etkiler ?

 

Dikkat eksikliği çoğu zaman kişinin karşısındakini dinlemiyor gibi görünmesine neden olabilir. Karşısındakini seviyor ya da önemsiyor olsa da TV, telefon ya da kendi düşünceleri ile dikkati dağılmış olabilir. Karşıdaki insanlar kendilerini duyulmamış, ihmal edilmiş ya da önemsenmiyor hissedebilir. Önemli etkinlikleri ve özel günleri unutabilir. Arkadaşlık ilişkileri ya da romantik ilişkiler bu yüzden zarar görebilir.

 

DEHB nin erteleme, dağınıklık ya da unutkanlık gibi belirtileri erişkin yaşamın en önemli alanları olan iş hayatı, aile yaşamı ve eğitim hayatını önemli derecede etkileyebilir. Kişi dağınıklık nedeniyle önemli eşyaları veya önemli kağıtları kaybedebilir. Sorumluluklarını unutabilir, atlayabilir veya yarım bırakabilir. Tüm bunlar gereksiz strese, zaman kaybına veya maddi kayıplara sebep olabilir. Bu nedenle aile, okul ve iş alanlarında zorluklarla karşılaşmasına neden olabilir. Bu zorluklardan etkilenen ev halkı, iş ortağı ya da okul arkadaşları ile ciddi sorunlar yaşamalarına neden olabilir.

 

Ayrıca tedavi edilmemiş DEHB li erişkinler sürekli yenilik arayışı içerisindedirler. Sürekli yenilik arayışı ve dikkat eksikliği kaynaklı sorunların yarattığı stres yükünden kurtulma isteği kişilerin alkol ve madde kullanımına yönelmesine neden olabilir. DEHB olan kişiler fevri olma eğilimindedir. Dikkatin az oluşu ve fevri davranışlar trafik kazaları ve diğer kazalar açısından risk oluşturur. Maddi, tıbbi ve yasal sorunlara, yaralanmalara ve hatta ölümlere sebep olabilir.

 

Belki de geçmişte nedenini anlamakta güçlük çektiğimiz ve bizim için bu denli ciddi sonuçlar doğurabilecek bu tür belirtilerimiz varsa ne yapmalıyız ? Öncelikle doğru tanının konulabilmesi ve kişiye özel bir tedavi planının hazırlanabilmesi için bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekli. Günümüzde dünyada ilaç tedavisi DEHB alanında ilk seçenek olarak uygulanan ve en etkili tedavi seçeneğidir.  %80 i bulan başarı oranıyla en güçlü tedavi yanıtına sahiptir. DEHB olan kişilerde sosyal beceriler, planlama, organizasyon, zaman yönetimi gibi alanlara yönelik eğitimleri içeren Bilişsel-Davranışçı terapiler ilaca ek olarak fayda sağlamaktadır. Eğer siz de kendinizde ya da bir yakınınızda bu belirtilerin olduğunu düşünüyorsanız bir psikiyatri uzmanına başvurmanızı öneririm.

 

Sağlıklı günler dilerim.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok