Antalya
08.04.2021
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Meclis, İşlek'in yetkilerini aldı
Meclis, İşlek'in  yetkilerini aldı

Korkuteli Belediyesi Nisan meclisinde, Başkan İşlek’in 2020 yılı faaliyet raporunun ibrasına sadece MHP Grubu ‘Evet’ dedi. Borçlanma yetkisi verilmeyen İşlek’in, yer satma yetkisi de elinden alındı

Korkuteli Belediyesi Nisan Ayı Olağan Meclisi, 6 saatlik tarihi bir oturuma sahne oldu. Sadece MHP Grubu’nun destek verdiği Başkan Ömer İşlek, AK Parti grubundan da destek alamazken, İşlek’in istediği yetkiler kendisine değil meclise verildi.

MADECE MHP KABUL ETTİ

Belediye Hizmet Binası toplantı salonunda Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek'in yönettiği oturumda 18 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Bu arada Başkan Ömer Niyazi İşlek’in 2020 yılı faaliyet raporu sadece 6 üyesi bulunan MHP grubu tarafından kabul edildi. 5 üyesi AK Parti çekimser kalırken, toplam 13 üyesi bulunan Saadet Partisi, İYİ Parti ve CHP ‘Hayır’ oyu kullandı. Meclisin 4’e üçünün kabul etmemesi halinde söz konusu dönem için yasal süreç başlayacaktı. Dönem ile ilgili, özellikle harcamalar ve belediyenin artan borçlarına dikkat çekildi. Başkan İşlek, Kaymakam’ın onayının ardından İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş talep edeceğini ve söz konusu dönemin hesabını vereceğini açıkladı.

KREDİ ONAYI ÇIKMADI

Korkuteli Belediyesi’nin, ilçe esnafına acil ödemesi gereken 5 milyon 436 bin 320 lira borcunun olduğu ve bu borcun ödenmesi için Başkan İşlek’i borçlanma yetkisi verilmesi maddesi ise tartışmaları beraberinde getirdi. Belediye imkanları ile yapıldığı açıklanan hayvan pazarının belediyeye 12 milyon lira, kanal Korkuteli projesinin 16 milyon lira ve seyir terası projesinin 31 milyon liraya mal olduğunu belirten parti sözcüleri, belediye işçileri, araçları ve imkanlarının kullanıldığı bu projelerde, söz konusu rakamların nerelere ödendiğini sordu. Sadece peyzaj düzenlemeleri için bu kadar bütçelerin oluşturulamayacağını savunan parti sözcüleri, projelerle ilgili detaylı bilgi istedi. Göreve geldiği 2 yıl içinde 30 milyon liradan fazla borçlanma yetkisi almasına rağmen belediye borçlarını azaltmadığı gerekçesi ile Ömer İşlek’e yeni kredi çekme izni çıkmadı.

İŞLEK’İN YETKİSİ ALINDI

Meclisteki son gündem maddesinde ise Korkuteli Belediye Meclisi 5393 sayılı Belediye Kanununun 20. maddesi gereğince; Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek'e daha önce verilen arsa satış yetkilerinin geri alınması oylandı. Bu madde CHP, AK Parti, İYİ Parti ve Saadet Partili meclis üyelerinin evet, MHP'nin hayır oyu ile ilgili madde önerge doğrultusunda oy çokluğu ile kabul edildi. Arsa satma yetkisi elinden alınan Başkan İşlek, oylama sonucunda, “Eyvallah” dedi.

PROJE YERİNE SİYASET

Gündem maddeleri görüşüldükten sonra eleştirilere toplu halde yanıt veren Korkuteli Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek, mecliste gördüğü tablonun ardından proje yerine siyaset yapmaya başlayacağını açıkladı. Kalan 3 yıl için farklı bir politika izleyeceğini belirten İşlek, ortaya çıkan tabloya rağmen hizmetlerin devam edeceğini söyledi. Ramazan Bayramı’ndan sonra 52 mahalleye Toplam Çözüm Ekibi’yle ikinci etap çalışmalara başlayacağını söyleyen İşlek, aynı olay ya Aliağa Belediyesi’nde iken karşılaştığını ve orada ne yaptıysa, Korkuteli’nde de aynısını yaparak hizmete devam edeceğini söyledi.

CUMHUR İTTİFAKI VURGUSU

Konuşmasının son bölümünde teşekkür eden İşlek, “Ekibime, ilçe başkanıma, teşkilatıma, Cumhur İttifakı'nın sayın ilçe başkanı ve meclis üyelerine teşekkür ediyorum. İki tane lider orada bu devletin ve milletin bekası için içeride dışarıdaki düşmanlarla mücadele ederken, biz kalkıp da Korkuteli'de Cumhur İttifakı’na laf söyletmeyiz. Arkadaşlarıma da hiçbir gönül kırgınlığım yoktur, yaşanan sadece fikir ayrılığıdır" diye konuştu. 

PAZARCI GERİ DÖNDÜ

 

Korkuteli ilçe merkezinde kurulan Turgut Manavoğlu Kapalı Pazar Yeri’nde kiracı olarak bulunan esnafın ödeyeceği ücretin metrekaresi 1,5 TL olarak komisyondan geldiği şekliyle kabul edildi. Mevcut pazaryerinin çürük olması nedeni ile Uzunoluk Mahallesi’ndeki bir park alanına taşınan pazarcı esnafı, yürütmenin durdurulması için mahkemeye başvurmuştu. Mahkeme ise mevcut pazaryerinin çürük, Uzunoluk’taki alanın da park alanı olması nedeni ile iki alanın da kullanılamayacağına karar verdi. Pazarcı esnafının Manavoğlu Pazaryerindeki alanı izinsiz olarak kullanmasının önüne geçmek isteyen siyasi partiler, konuyu Nisan meclisine tekrar taşıdı. Madde, MHP’nin ret, AK Parti, Saadet Partisi, İYİ Parti ve CHP’nin kabul oylarıyla geçti. Esnaf, mahkemeye rağmen meclis kararı ile yeniden tezgâh açmaya başladı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: