Antalya
05.04.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA
CHP İl Yönetimi, feshin iptali için başvuru yaptı
CHP İl Yönetimi, feshin iptali için başvuru yaptı

CHP Antalya İl Yönetimi, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedildiği Cumhurbaşkanlığı kararının iptali için Danıştay’a başvurdu. İl Başkan Yardımcısı Nuran Yılmaz, “Anayasa’ya aykırı bu girişime karşı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.” dedi

 

CHP İl Başkan Yardımcısı Nuran Yılmaz, kadına şiddetin günden güne arttığını belirterek, “Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl kadın yöneticileri olarak başkanımız ve tüm il yönetimi ile birlikte İstanbul Sözleşmesi’nin feshinden itibaren elimizden gelen mücadeleyi gerek sokakta gerek meydanlarda gerekse hukuk yoluyla her koşulda verdik, vermeye de devam ediyoruz. Bu anlamda İstanbul Sözleşmesi ile ilgili Cumhurbaşkanlığı kararının durdurulması ve iptali için Danıştay’a dava açmak için başvurumuzu yaptık” dedi.   

MİLLETİN İRADESİ YOK SAYILDI

İstanbul Sözleşmesi’nin kadınların, çocukların ve herkesin temel hak ve özgürlüklerini güvence altına alan ve Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu bir uluslararası sözleşme olduğunu hatırlatan Yılmaz,  “Kadına ve çocuklara fiziksel şiddet, küçük yaşta zorla evlendirme, cinsel şiddet ve taciz, ekonomik şiddet de dahil olmak üzere her türlü şiddetten koruyan en kapsamlı sözleşmedir. Şimdi saraya ve tek adama soruyoruz: Bu sözleşmenin neyinden rahatsız oldunuz? Sözleşme tüm bireylere cinsiyetleri nedeniyle ayrımcılık yapmayı yasaklar, siz ayrımcılık mı yapmak istiyorsunuz?”Sözleşmenin feshi; bu ülkede kadın katliamını desteklemek demektir. İstanbul Sözleşmesi; çok uzun yıllardır sürdürülen kadın hakları mücadelesi ve kazanımları ile hazırlanmıştır. Bu mücadelenin en önemli kazanımı olan bu sözleşmenin bir gecede yok edilebileceğinin sanılması çok büyük bir yanılgıdır. Meclis’te oy birliğiyle kabul edilmiş olan bu sözleşme, milletin iradesi yok sayılarak tek kişi tarafından feshedilemez” diye konuştu.

SİNMİYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ

Anayasa’nın 104. Maddesi gereğince temel haklar, kişi hakları ve ödevleri Cumhurbaşkanı kararı ile ortadan kaldırılamayacağını savunan Yılmaz açıklamasını şöyle sürdürdü: “İnsan hayatı ve güvenliği, kişi hak ve özgürlükleri, her türlü siyasetin üzerindedir.  İstanbul sözleşmesi gündelik politik hesaplar, bazı şeyh ve tarikatlar için yok sayılamaz! İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmemiz mümkün değildir! Sözleşme tamamen uygulanmış olsaydı, kadın cinayetlerinin önlenebileceğini hepimiz biliyoruz. Ülkenin katiller ve tecavüzcüler cenneti haline getirilmesine izin vermeyeceğiz. İstanbul sözleşmesi; eşit ve özgür bireylerden oluşan bir toplumun hukuki güvencesidir. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi reddediyoruz. Bizler, Erdoğan’ın TBMM’ni ve hukuku yok sayarak aldığı fesih kararını tanımıyoruz, tanımayacağız. Biz kadınlar korkmuyoruz, sinmiyoruz ve itaat etmiyoruz. Bizler; İstanbul Sözleşmesi’ni ortadan kaldırmaya yönelik Anayasa’ya aykırı bu girişime karşı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: