Antalya
05.04.2021
A

Pandemi ile birlikte hak gaspı da şiddetini artırıyor. Büyük market zincirleri arasında çalışanlarla en vicdani sözleşmeyi imzalayan Migros’ta dahi artık emek sömürüsünün önü kesilemiyor. Migros’ta çok sayıda çalışan pandemi bahane edilerek ücretsiz izne gönderildi. Türkiye’nin dört bir yanındaki Migros çalışanı haftalardır eylemde. Ve az evvel bahsettiğim gibi Migros personeli diğer büyük şirketlere göre daha insancıl şartlarda çalışıyor. Migros böyle ise varın diğer büyük firmaları siz düşünün.

Bir de turizm çalışanlarına ve memleketi örümcek ağı gibi saran ‘3 harfliler’ olarak adlandırılan market zincirlere bakalım.

Hükümetin kasasında para kalmadı, dükkan tam takır. Görünen o ki vaka sayısında dünya birincisi olsak da turizm sezonu açılacak ve turizm çalışanları korona olma pahasına çalışmaya zorlanacak. 2020 yılını pandemi nedeniyle yarım yamalak geçirmesine rağmen, devletten farklı kalemlerde destek alan ve neredeyse yaz dönemini zararsız atlatan oteller, (devlet desteğinden turizm şirketlerine verilen desteklere bakabilirsiniz) emek hırsızlığı konusunda hiç ödün vermiyor.

 

Mart ayında başlayan normalleşme süreci ile turizm çalışanlarının büyük kısmı otele çağrıldı. Havuzlar temizleniyor, odalar tamir ediliyor, restoranlar pandemi kurallarına uygun hale getiriliyor vs…

 

Çalışan, üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirirken 5 yıldızlı otel, tatil köyü işletmeleri çakallıktan geri kalmıyor. Bu kısmı iyi okuyun: malum pandemi kısıtlamaları çerçevesinde cumartesi-pazar sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bunu fırsat bilen turizm işletmecileri çalışanlarına pazar günü izin kullandırıyor! Evet, yanlış duymadınız, haftanın altı günü harıl harıl çalışan turizm çalışanları sokağa çıkmanın yasak olduğu cumartesi-pazar haftalık izin kullanıyor. Ne sosyal hayat, ne hastane işi ne de özel gereksinimlerini karşılayamayan turizm çalışanları isyanda.

 

Ayrıca pazar günü izne zorlanan turizm çalışanı cumartesi günü de yasaktan dolayı işe gelemediği için borçlandırılıyor ve o borç yıllık izninden düşüyor!  Her sezon milyon dolarları cebine indiren, farklı ülkelere allı pullu mektup göndererek ‘Ülkemiz sizi özledi” diyerek turist çağıran dev işletmeler kendi personeline emek sömürüsünün en vahşisini yaşatıyor.

 

Maalesef bu durum üç harfli market zincirler için de geçerli. Hafta içi izin kullanmak yasak! Hastalık, özel iş için hafta içi izin isteyenler işletme yetkilisi tarafından somurtuk bir suratla karşılanıyor ve daha sonra bu kişilere düzenli olarak mobbing uygulanıyor.  Bu durum diğer çalışanlara ‘ders’ oluyor. “Aman ha hafta içi izin yapmayın işinizden olursunuz”…  Kısıtlama günlerinde izin kullandırma krizi elbette sadece üç harfli marketlerle sınırlı değil. Türkiye’nin hemen hemen bütün büyük zincir marketlerinde bu sömürü yaşanıyor.

 

Elbette bunların altında yatan temel sebep, pandemide çalışma koşullarını düzenleyen yasanın olmaması. Sokağa çıkma yasağında haftalık izin kullandırmak yasal mı, çalışan kısıtlamada izin kullanmama hakkına sahip mi? bilen yok.

 

Tek bilinen her krizi kendi lehine çeviren büyük şirketlerin acımasızca hatta vahşice emek hırsızlığına devam ettiği.

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok