Antalya
02.04.2021
A
GENEL , POLİTİKA
Emekliler isyan etti
Emekliler isyan etti

Tüm Emekliler Sendikası Antalya Şubesi üyeleri, Attalos Heykeli önünde bir araya gelerek "Geçinemiyoruz, isyandayız" başlıklı bir basın açıklaması yaptı. Grup adına, Tüm Emekliler Sendikası Antalya Şubesi Başkanı Mustafa Ayar’ın okuduğu basın açıklamasında siyasi iktidarın tercihini emekçilerden, emeklilerden, yoksullardan yana değil sermayeden yana kullandığına dikkat çekildi.

KEPÇEYLE GERİ ALINIYOR

Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya gücünün kalmadığı belirtilen açıklamada, “Çok uzun yıllardan beri emekli aylıkları yoksulluk sınırının altında yer almaktadır. Temel ihtiyaç maddelerine yılbaşından bu yana yapılan zam oranları nerdeyse yüzde 50 civarındadır.  8 milyon emekliğinin aylığı 2 bin liranın altındadır. Diğer emeklilerin genelinin aylığı ise yoksulluk sınırı altındadır. Emekli aylıklarına yapılan zamların yeterli olduğunu savunanlar,  hayatlarında bir gün bile pazara çıkmamış, elinde pazar çantası ile alışveriş yapmamışlardır. Ama hayatlarımız üstünde söz sahibi olmaya çalışmaktadırlar. Kaşıkla verdikleri kırıntı sayılacak zamları kepçeyle geri almaktadırlar." denildi.

YASTIK ALTINDA FATURA VAR

Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya gücü kalmadığı kaydedilen açıklamada şunlar kaydedildi:  "AKP iktidarı bize yastık altındaki birikimlerimizi getirmemizi istiyor. Emeklilerin yastık altındaki birikimlerini getirdik. Işte yastık altındaki birikimlerimiz: Elektrik faturaları, su faturaları, doğalgaz faturaları, telefon ve internet faturaları, haciz bildirimleri, kredi kart borçları, çocuklarımızın öğrenim kredi borçları, evlerimizdeki işsiz gençlerimiz,  çocuklarımıza ve torunlarımıza harçlık dahi verememenin utancı. İkramiye adı altında iki dini bayram öncesi verilenler ise bayram harçlığına dönüşmüş, emekliler için bir aşağılama aracı haline gelmiştir. Buradan sesleniyoruz: Bayram ikramiyelerini asgari ücret seviyesine çıkarın. Sağlıklı, barış ve kardeşlik içinde, insanca bir yaşam hepimizin hakkıdır. "

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: