Antalya
31.03.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA
CHP'li Budak, Antalya Şehir Hastanesi ihalesi hakkında önerge verdi
CHP'li Budak, Antalya Şehir Hastanesi ihalesi hakkında önerge verdi

Antalya Şehir Hastanesi ihalesi  hakkında bir soru önergesi veren CHP'li Budak, "Antalya Şehir Hastanesi ihalesi, şeffaflıktan uzak bir yöntemle, Kolin İnşaat’a veriliyor. Görülüyor ki beşli çete Antalya’ya kadar uzanmış durumda” dedi. 

 

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın cevaplaması istemiyle TBBM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde Antalya Şehir Hastanesi'nin ihale süreci hakkında bilgi istedi.  Budak, “Ülkenin kaynaklarını adeta kara delik gibi yutan şehir hastanelerinin ihalelerinin de nasıl yapıldığı tam bir muamma. Bunun son örneğini Antalya Şehir Hastanesinde yaşıyoruz. Antalya Şehir Hastanesi ihalesi, şeffaflıktan uzak bir yöntemle, Dünya Bankası verilerine göre dünyada kamudan en çok ihale alan on şirket arasındaki Kolin İnşaat’a veriliyor. Görülüyor ki beşli çete Antalya’ya kadar uzanmış durumda” dedi. 

 

HESABINI SANDIKTA SORACAĞIZ

Özel şirketlerin adeta ticarethane gibi idare ettiği şehir hastanelerinin inşaat sürecinin de kapalı kapılar ardında yapılan ihalelerle yapıldığını iddia eden Budak, “Cumhurbaşkanlığı 2021 yılı Yatırım Programına göre Antalya Şehir Hastanesinin proje tutarı 1 trilyon 219 bin 916 bin lira. 2021 yılı yatırımı ise 242 milyon 183 bin lira  olarak belirlenmiş. 2024 yılında biteceği öne sürülen bu ölçekteki Şehir Hastanesinin ihalesi ne hikmetse yine kamuda dünyanın en çok ihale alan on firmasından biri olan Kolin İnşaat’ın ortak olduğu Nesma Yapı’ya veriliyor. Yöntem yine benzer ihalelerle aynı; pazarlık usulüyle. Kapalı kapılar ardında, şeffaflıktan uzak bir yöntemle yapılan bu ihaleler, artık kamu vicdanını yaralamanın ötesine geçti. Hangi şartlarda nasıl verildiğini bilmediğimiz ihalelerin ağır gölgesi çocuklarımızın geleceğinin üstüne düşüyor. Ama şu da unutulmasın, bu düzen böyle gitmeyecek. Bunların hesabını seçim sandığında soracağız.”

 

ÖNERGEDEKİ SORULAR

Budak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:“Antalya’nın Kepez ilçesinde geçtiğimiz günlerde yapımına başlanan 1000 yataklı Şehir Hastanesinin Kolin İnşaat ve Pekerler İnşaat ortak şirketi olan Nesma Yapı tarafından yapıldığı, söz konusu firmanın projeyi davet usulü ile 990 milyon TL’ye üstlendiği bilgisi kamuoyuna yansımıştır. Antalya Şehir Hastanesi ihalesi ne zaman, hangi usulle yapılmıştır? Söz konusu ihaleye kaç firma davet edilmiş ve kaç firma katılmıştır? Basına yansıyan ihalenin istisnai ihaleler için kullanılan 21-b usulü ile yapıldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu yöntemle yapılmasının gerekçesi nedir? Nasıl bir kamu yararı bulunmaktadır? İhaleyi kazanan firma ihaleyi hangi şartlarda almıştır? İhaleyi kazanan Pekerler İnşaat firmasının internet sitesinde şirketin Sağlık Bakanlığı için çok sayıda hastane inşaatı yürüttüğü görülmektedir. Son dönemde yapılan çoğu ihalenin söz konusu şirket tarafından kazanılmasının nedeni nedir?”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: