Antalya
Yayın Tarihi : 01.04.202108:49
Güncelleme Tarihi : 31.03.202118:50
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Küba'dan davet var
Küba'dan davet var

ATSO Başkan Çetin'i ziyeret eden Küba Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Nunez, Küba'nın Latin Amerika pazarına açılmak isteyen Antalyalı yatırımcılar için önemli fırsatlar sunduğunu söyledi.

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Küba Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amorós Nunez ve Küba Ticaret Ataşesi de olan eşi Ileana Nunez'i konuk etti. Antalya ve Küba arasındaki ticarette ciddi bir potansiyel olduğu, ama halihazırdaki ihracat-ithalat rakamlarının bu potansiyeli yansıtmadığı belirtilerek, karşılıklı işbirliği olanakları görüşüldü.

İŞBİRLİĞİ DÜŞÜK SEVİYEDE

ATSO çalışmaları ve Antalya ekonomisi hakkında bilgiler veren Başkan Davut Çetin, Küba'nınekonomik ve siyasi yapısı ile iki ülke arasındaki coğrafi uzaklık gibi etkenlerin Küba ile ticaretin yıllar itibariyle düşük seviyelerde seyretmesine neden olduğunu belirtti. Küba ile olan dış ticaret hacminde 2019 yılında 55 milyon dolarla dikkat çeken bir artış olduğunun görüldüğünü belirten Davut Çetin, " İkili ticaretimizin daha da geliştirilebilmesi ve iş insanlarımızın iki ülkedeki yeni girişimlerini desteklemek adına, Küba tarafıyla yeni iş birliği alanlarının istişare edilmesi önem taşıyor. Antalya olarak ilişkilerimizin geliştirilmesi adına her türlü iş birliğine hazırız" ifadesini kullandı.

LATİN AMERİKA'YA GİRİŞ KAPISI

Küba Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amorós Nunez, Antalyalı iş insanlarını Küba'da otel yatırımları yapmaya davet etti. Büyükelçi Nunez, Küba'nın Latin Amerika pazarına açılmak isteyen Antalyalı yatırımcılar için önemli fırsatlar sunduğunu, Türk firmaların Küba'yı Latin Amerika pazarına giriş kapısı olarak değerlendirebileceklerini ifade etti. Büyükelçi Nunez ayrıca Türk ithalatçıları Küba kömürü ve Küba tropik meyve konsantreleri gibi alanlarda da Kübalı iş adamları ile temasa geçmeye davet etti. Antalya'da otellerde ve tatil köylerinde çalışan ve akrobasi, dans ve çeşitli sahne sanatlarını icra eden 1000 civarında Kübalı'nın Antalya'da yaşadığını ileten Büyükelçi Nunez, Antalya-Küba arasında böyle bir bağın da olduğunu hatırlattı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: