Antalya
27.03.2021
A
GÜNDEM , POLİTİKA
TKP'li kadınlardan protesto
TKP'li kadınlardan protesto

Komünist Kadınlar adına konuşma yapan Ece Demirbağ, "AKP iktidarı, kadınların şiddetle mücadelesinde önemli bir kazanım olan İstanbul Sözleşmesi’nden, ‘aile kurumuna zarar verdiği’, ‘inanca ve kültüre uygun olmadığı’ gibi gerekçelerle bir gecede oldu bittiyle çekildi. Oysa, ülkemizde kadın cinayetlerinin önemli bir bölümü örf ve adetler gerekçe gösterilerek işleniyor. Geçtiğimiz günlerde hapisten çıkıp karısını öldüren kişi de, onu adliyede ‘adamsın’ diyerek destekleyen arkadaşı da, ‘örf ve adet’ adı altındaki gericilikten güç alıyordu. AKP iktidarının korumak adına sözleşmeden çekildiği ‘kutsal aile’de kadının payına düşen şiddet, istismar ve can korkusudur! Biz kadınlar, eşitlik ve özgürlük mücadelemizi engellemek için iktidarın sığındığı ikiyüzlü politikalara kanmıyoruz!’ dedi.

 

 

Demirbağ konuşmasını, ‘İstanbul Sözleşmesi’nden korkanların karşısına, nasıl bir ülke kuracağımızı gösteren kararlarımızla geliyoruz! 

 

Eşit ve özgür yarınların kurulması için omuz verin, birlikte kazanalım!’ diyerek sonlandırdı.

Eylemde söz alan Kadın Cinayetlerini Durdurma Platformu, öldürülen kadınları anarak ‘ Fesih kararının geri çekilmesine dair somut bir adım atılana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Meydanlardan ve sokaklardan ayrılmayacağız.’ sözleriyle mücadeleye kararlı olduklarını belirttiler.

Eşitlik, Özgürlük Kadınlarla Gelecek’, ‘Kararı Geri Çek Sözleşmeyi Uygula’ sloganlarının ardından eylem sonlandırıldı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: