Antalya
27.03.2021
A
GENEL , POLİTİKA
Bahşi: Şantiye şefliği yeniden düzenlensin
Bahşi: Şantiye şefliği  yeniden düzenlensin

Şu anda 30 bin metrekareye kadar 5 ayrı işin şantiye şefliğini tek bir kişini yapabildiğini kaydeden İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, "Bu koşullarda, nitelikli bir yapım hizmeti sunmak imkansız. Bu yüzden ilgili kanunda değişiklik yapılması gerekiyor" dedi.

 

 

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına İmar Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi verdi. Bahşi, kanun teklifinin gerekçesinde “Mevzuata göre 30 bin metrekareye kadar 5 ayrı işin şantiye şefliğini tek bir kişi yapabilmektedir. Üstelik yapım işinin tek ruhsata bağlı veya toplu yapı niteliğinde olması halinde yapı inşaat alanı sınırı uygulanmamaktadır.  Bir şantiye şefinin 5 ayrı şantiyede görevini gerçekleştirebilme imkanı yoktur. Bu koşullarda, nitelikli bir yapım hizmeti sunmak imkansızdır." dedi

KEYFİ UYGULAMALAR VAR

Yapı üretim sürecinin yöneticisi pozisyonunda olan şantiye şefliği alanının son derece kontrolsüz ve sorunlu olduğunu vurgulayan Bahşi yaptığı yazılı açıklamada, "Mevcut durumda işin niteliği ile hiçbir alakası olmayan meslek gruplarının keyfi olarak şantiye şefliği görevini üstlenebildiği, hatta belirli bir kesimin şantiye şefliği görevini yürütecek meslek grubundan olmadığı açıkça görülmektedir.Son birkaç yıldır oranları düşse bile, ülkemizde her yıl 100 bin civarında inşaat ruhsatı verilmektedir. Ne yazık ki bu inşaatların büyük çoğunluğunda mühendislik hizmetleri kâğıt üstünde kalıp, göstermelik olmaktan öteye geçememiştir. Türkiye gibi bir deprem ülkesi için, şantiye şefliği çalışma alanının işlevli ve çalışır bir düzene sokulması, şantiye şeflerinin niteliklerinin artırılması çok önem taşımaktadır. “ ifadelerini kullandı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: