Antalya
26.03.2021
A

Sporun her branşının 12 ay yapılabildiği ender kentlerden olan Antalya’nın en büyük eksiği tam olimpik yüzme havuzudur.

Bazı belediyelerin ve Akdeniz Üniversitesi’nin havuzları olmasa, bir sahil kenti olan Antalya’da yüzme sporu tarihe karışacak. Bu nedenle Muratpaşa ve Kepez Belediyelerini kutlamak gerekiyor.

Bulunduğu coğrafya, sahip olduğu iklim ve genç nüfusu ile su sporlarının merkezi olması gereken Antalya, maalesef bu kulvarda sınıfta kalmaya devam ediyor.

Yüzme yarışlarını Isparta’da yapmak zorunda kalan bir kentin yakın tarihteki tüm yöneticileri bu vebalden sorumludur.

Şu anda stadyumun bulunduğu yere iki kez başlatılan ve çürütüldükten sonra yıkılan yüzme havuzu inşaatlarının bitirilmemesinden, geçmiş dönem yerel ve merkezi yöneticilerin tamamı sorumludur.

Sağlıklı nesiller yetiştirmek için sporun önemini anlatmaya gerek yok. Sağlıklı bir vücut için de atletizm ile birlikte yüzmenin ne kadar elzem olduğunu bilmek için uzman olmaya gerek yok.

Antalya’nın yıllardır çözemediği bir havuz problemi var. Problem o kadar kronik bir sorun haline geldi ki; yönetimler değişse de sorun değişmiyor.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun, “Yüzme bilmeyen kalmasın” sloganı ile başlattığı bir kampanya var. Yine bakanlığın, 1 Milyon çocuğa yüzme öğretme gibi bir misyonu var. Ancak yüzme sporunun 12 ay yapılabileceği Antalya’da bakanlığa ait bir havuz yok.

Bakanlık ve Antalya’daki temsilcileri bu tezata bir an önce son vermeli.

Hedef belirlemek ve o hedefi gerçekleştirmek için çalışmak çok önemli. Ne var ki hedefi gerçekleştirecek koşulları oluşturmak o hedef için atılacak ilk adımdır.

Antalya’da yüzme havuzunun olmaması bir eksikliktir, problemdir, en önemlisi ayıptır.

Bu problemi çözmek ve ayıba son vermek de başta bakanlık olmak üzere yereldeki yöneticileridir.

Gençlik Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan’ın, daha çok çocuğa spor yaptırmak için ne kadar uğraş verdiğini yakından takip edenlerdenim.

Göreve yeni başladığı için bu konuda kendisini eleştirmek haksızlık olur. Ancak temsil ettiği bakanlığı harekete geçirmek, konuyla ilgili proje hazırlamak ve Antalya’nın ayıbına son vermek için Yavuz Gürhan müdürden somut adımlar beklediğimizi de belirtmekte fayda var.

Yapılacak olan tam olimpik yüzme havuzu, sadece Antalyalıların spor yapacağı bir mekan olmayacak, spor turizmine de hizmet edecektir. Ayrıca, yüzme yarışlarını Isparta’da düzenlemek zorunda kalan Antalya, büyük bir ayıbından kurtulacaktır.

Maliyeti bahane edeceklere baştan söyleyeyim: Futbol için bulunan kaynaklar, güreş için belediyelerin kasasından çıkan paralar göz önüne alındığında, havuz için ihtiyaç duyulan miktar da rahatlıkla bulunacaktır.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok