Antalya
23.03.2021
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
FİNİKE'DE RESTORASYON
FİNİKE'DE RESTORASYON

ANTALYA Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı Taşınmaz Kültür Varlıkları Birim Sorumlusu Cemil Karabayram, Finike'de inşaatı devam eden tarihi yapıların restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

 

Finike Eski Mahalle'de bulunan 1950 yılı öncesi 15 bina ile 8 tescilli ev olmak üzere toplamda 23 binanın aslına uygun restore edilmesine yönelik başlatılan inşaat çalışmaları devam ediyor. Antalya Valiliği'nin desteğiyle gerçekleştirilen projenin ilk etabının 6 ay sonra tamamlanması amaçlanıyor. Restorasyonu yerinde inceleyen Taşınmaz Kültür Varlıkları Birim Sorumlusu Cemil Karabayram, inşaat mühendisi Onur Tanrıverdi'den çalışmalar hakkında bilgi aldı.

300 YILLIK MOTİF BULUNDU

Restorasyon çalışmaları sırasında bir evin dış cephesinde 300 yıllık olduğu tahmin edilen gül motifleriyle işli tarihi konsol bulundu. Koruma altına alınan konsol hakkında çalışma ekibine bilgi aktaran Cemil Karabayram, "Finike yapılarının özelliğini taşıyan konsol üzerinde gül motifleri görüyoruz. Motifleri özel olarak birbiriyle iç içe kurgulanmış. Sedir ağacı üzerine el oyması olarak işlenmiş bir motif. Benzer yapılar günümüze nadiren ve zor koşullarda ulaşabiliyor" de

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: