Antalya
23.03.2021
A
GÜNCEL , YEREL YÖNETİM-SİVİL TOPLUM
SU GELECEĞİMİZDİR
SU GELECEĞİMİZDİR

İzmir'de düzenlenen Su Zirvesi'nde konuşan Başkan Böcek, “Doğaya, çocuklarımıza ve geleceğe dair üzerimize düşen tarihi sorumluluğu yerine getirmek için hazırız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Kentlerde Sürdürülebilir Su Politikaları Zirvesi”ne video konferansla katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, küresel iklim krizi nedeniyle yaşanabilecek susuzluk tehlikesine karşı alınacak önlemlerin büyük önem taşıdığını vurguladı

ÇALIŞMALARINI ANLATTI

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları anlatan Başkan Böcek şunları söyledi; “Su kayıp ve kaçaklarının önlenmesine yönelik olarak ilk defa dönemimizde merkez ilçelerimizden başlayarak 300 km içme suyu şebeke yenilenmesini başlattık. 601 su deposunun tamamını kapsayacak şekilde tadilatlarını gerçekleştiriyoruz. Yer altı su kaynaklarının korunmasına yönelik 122 su kaynağını koruma altına aldık. İçme suyu izleme ve yönetim SCADA sistemini güçlendiriyoruz. Bilinçsiz ve aşırı su tüketiminin önüne geçmek amacıyla içme suyu abonelerine kademeli tarifeyi başlattık. Antalya halkının musluklarından güvenle içebilecekleri düzeydeki suyu TÜRKAK tarafından akredite edilmiş laboratuvarlarımızda sürekli takip etmekteyiz.”

SUYUN DEĞERİNİ BİLİYORUZ

Tarımsal sulamada da bir damla suyun boşa akmaması için çalıştıklarını söyleyen Böcek, “Tarım arazilerinde kapalı devre sulama sistemine başladık ve yaygınlaştırıyoruz. Yine ilk defa atıksu arıtma tesisi çıkış sularının tarımsal sulamada kullanımı çalışmalarına dört ilçede başladık. Türkiye’de ilk defa belediyemiz tarafından yapılan kurak ve susuz koşullara dayanıklı çim fidesi üretimine başladık. Vatandaşlarımıza suyun önemi ve tasarruflu kullanımına yönelik çevre eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarını sürekli olarak gerçekleştirmekteyiz. Kısacası biz suyun değerinin bilincindeyiz. Doğaya, çocuklarımıza ve geleceğe dair üzerimize düşen tarihi sorumluluğu yerine getirmek için hazırız. Aynı doğrultuda güç birliği ile hareket etme konusunda hemfikiriz” dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: