Antalya
22.03.2021
A
GÜNDEM , POLİTİKA
CHP’li kadınlar: Bu kararı tanımıyoruz
CHP’li kadınlar: Bu  kararı tanımıyoruz

İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle kaldırılmasına tepki gösteren CHP Antalya İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, “Biz, Erdoğan’ın TBMM’yi ve hukuku yok sayarak aldığı bu kararı tanımıyoruz, tanımayacağız” dedi. 

İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararı ile 42 milyon kadının haklarının elinden alındığını kaydeden CHP Kadın Kolları İl Başkanı Nilüfer Deveci, “Recep Tayyip Erdoğan, tarafını bir kez daha belli ederek; kadınların yaşam hakkına sahip çıkan İstanbul Sözleşmesi’ne destek çıkacağına, zalimlerin yanında saf tutmuştur. Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için devlete sorumluluk yüklemektedir. Psikolojik şiddet, ısrarlı takip, fiziksel şiddet, zorla evlendirme, cinsel ve ekonomik şiddet de dahil olmak üzere kadınları her türlü şiddetten koruyan en kapsamlı sözleşmedir. Şimdi AKP hükümetine soruyoruz: Bu sözleşmenin neyinden rahatsız oldunuz?”

YILMADAN MÜCADELE EDECEĞİZ

Deveci açıklamasını şöyle sürdürdü: “Kadına karşı vahşet ve aile içi şiddet vakalarında yaşanacak artışın vebali, İstanbul Sözleşmesi’ni feshedenlerin boynundadır. Bu karar açıkça Anayasamızı da yok saymaktır. Kadın cinayetleri politiktir. Biz, Erdoğan’ın TBMM’yi ve hukuku yok sayarak aldığı İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını tanımıyoruz, tanımayacağız. Başta TBMM olmak üzere her platformda bu sözleşmenin gereklerinin yapılmasını sağlamak için kadın hareketiyle birlikte mücadelemize devam edeceğiz. Bundan sonra bulunduğumuz her alan; sokaklar, mahalleler, meydanlar bizim için mücadele alanıdır. Vicdan sahibi her erkeğin annesi, eşi, kardeşi, arkadaşı olan ve yaşamın eşit ortağı olan kadınlarla beraber olacağını biliyoruz. Biz, hep birlikte bu zulme dur diyeceğiz. Türkiye’ye aydınlık günleri bizler getireceğiz

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: