Antalya
18.03.2021
A
GENEL , POLİTİKA
Baro seçimleri engellenmek isteniyor
Baro seçimleri engellenmek isteniyor

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, Antalya Barosu’nun genel kurul yapma talebinin Muratpaşa 1. İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedilmesini eleştirdi.

 

CHP’li Zeybek  “Ekim ayından bugüne kadar Barolar, yasada belirtilen duruma göre genel kurullarını yapmak için resmi başvurularda bulunuyor ancak AKP iktidarı, pandemiyi bahane göstererek baroların kendi demokratik süreçlerini engellemeye devam ediyor" dedi.

AKP'YE SERBEST, BARO'YA YASAK

 Son olarak Antalya Barosu’nun genel kurul talebi Muratpaşa 1. İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildiğini hatırlatan Zeybek açıklamasını şöyle sürdürdü: "Üçüncü kez ertelenen ve ucu açık olan bu son erteleme ile avukatların demokrasi mücadelesi engellenmek isteniyor. Lebaleb dolu AKP kongre ve kurultaylarına izin verilen salgın sürecinde, barolara reva görülen yasakçı yaklaşımı kabul etmek mümkün değildir. 'Çoklu Baro' düzenlemesine karşı çıkan baroların genel kurullarının sürekli engellenmesinin bir cezalandırma olarak kullanılıyor Demokrasi, siyasal iktidarın tekelinde değildir, baroların genel kurullarını yapmaları sağlanmalıdır, Antalya Barosu ve birçok baro süreç içinde mücadelelerini sürdürüyor ve talepleri yasada belirtilen genel kurullarını biran önce yapmak. Baroların genel kurullarını engelleyen, yargıyı siyasallaştırmak için savunmayı çoklu barolar ile bölmek isteyen AKP iktidarı, salgın sürecini istismar etmektedir. Yasakların yasallaştığı AKP demokrasisi ve hukukunun olağanlaşmasını kabul etmiyoruz. Demokrasi ve adaleti, siyasal iktidarın insafına bırakmayacağız”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: