Antalya
17.03.2021
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Kamu israfına son verilmeli
Kamu israfına son verilmeli

Yeni reforma paketini değerlendiren ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, "En yüksek israf kamu üst kesiminde, tasarrufa buradan başlamak şart” dedi.

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ‘Ekonomik Reform Paketi’ne ilişkin açıklama yaptı.  Şeffaf, katılımcı ve güven tesisinin sağlandığı bir ülke olmanın getirisi olarak büyümede kazanımlar olacağına işaret eden Başkan Akıncı, “Yatırım teşviklerinin geliştirileceğinin açıklanmasını olumlu buluyoruz ve bununla beraber reformun teknik düzenlemelerden öte kurumsal yapı ve anlayış değişikliği olduğu asla göz ardı edilmemeli, bu yönde gözle görülür şekilde köklü ve somut eylemler uygulamaya geçirilmelidir” diye konuştu.

KAMU İSRAFI AZALTILMALI

Pandemi etkilerinin devam ettiği bir süreçte, bütçe açığının ulusal gelirin yüzde 3.5’una indirilmesi hedefinin anlaşılabilir olmadığına işaret eden Başkan Akıncı, “Bütün ülkelerde genişletici politikalarla ekonomide canlanma destekleniyor, mevcut durumda zaten bütçe açığı yüzde 3.5’u geçmiyor. Ülkemizde bu politikanın nedeni enflasyonu düşürmek ise enflasyonu düşürmek için girdi maliyetlerini düşürecek vergi indirimleri uygulamak daha doğru olacaktır. Kamu kesiminde israfa yönelik harcamalar kısılırsa bu konuda epey yol alınacaktır. En yüksek israf kamu üst kesiminde, tasarrufa buradan başlamak şart” dedi.

SAYISAL HEDEFLER KOYULMALI

Bir program ortaya konduğunda sayısal hedeflerin ortaya konulması gerektiğine işaret eden Başkan Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü; “Açıklanan programda bütçe açığının yüzde 3,5’u geçmeyeceği dışında sayısal bir hedef bulunmuyor. ‘Enflasyonu düşüreceğiz’ ifadesi bir hedef değil temenni olabilir. Enflasyonun hesaplara dayalı bir biçimde sayılarla ifade edilmesi bu hedef için bir gerekliliktir. Sayısal hedefin belirlenmesi ve bu doğrultuda adımlar atılması ve kurumlara bu yönde görevler verilmesi ise temenninin ötesindedir. Bu tür düzenlemeler yapılmadan ‘enflasyonu düşüreceğiz’ demek sadece temenniden ibarettir"

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: