Antalya
12.03.2021
A
GENEL , EKONOMİ , YAŞAM
Tabiplerin buruk bayramı
Tabiplerin buruk bayramı

Koronavirüs salgınının 1'inci yıldönümünde kaybettikleri meslektaşlarının yasını tutan doktorlar, aynı zamanda haklarını alamamanın da üzüntüsünü yaşıyor. Antalya Tabip Odası'ndan yapılacak açıklamada 14 Mart Tıp Bayramı öncesi talepler sıralandı.

Antalya Tabip Odası, 14 Mart Tıp Haftası etkinlikleri kapsamında 11 Mart 2021 tarihinde Kaybettiğimiz Sağlık Çalışanlarını Anma ve Pandeminin Birinci Yılı” başlıklı basın açıklaması yaptılar. Tabip Odası Yönetim Kurulu üyeleri ile SES Antalya Şubesi temsilcilerinin katıldığı basın toplantısında oda yönetiminin hazırladığı bildiriyi okuyan Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin,  "COVID-19 meslek hastalığıdır, önerdiğimiz yasa tasarısı kabul edilsin, yeni ve etkili Sağlıkta Şiddet Yasası çıkarılsın." dedi.

1 YILDA 385 SAĞLIK EMEKÇİSİ ÖLDÜ

Pandeminin birinci yılında acı ve öfke ile dolu olduklarını kaydeden Şahin, " Bugüne kadar ülkemizde 2,8 milyonu bulan kişi hastalanmış, ölüm sayısı  resmi rakamlarla dahi 30 bine ulaşmıştır. Yitirdiğimiz 385 sağlık emekçisi ile dünyadaki en yüksek kayıp rakamlarına ulaştık.  Hepsini bugün saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz. Ülkemizde salgın epidemiyolojik veriler ışığında değerlendirilmemiş, günlük politikalar ile yönetilmeye çalışılmıştır. Ne yazık ki siyaset ve ekonomi insan yaşamının ve bilimin önüne geçmiştir. Oysaki başka bir sağlık sistemi, başka bir dünya mümkündür." dedi.

KONTROLSÜZ NORMALLEŞMEYE GİDİLDİ

Pandeminin ancak ortak akılla çözülebileceğinin bilinmesine rağmen iktidarın "Her şeyi ben bilirim" mantığı ile hareket ettiğini savunan Şahin, "Salgını yönetmedeki başarısızlıklar sonucunda 150 binden fazla sağlık çalışanı hastalanmış ve 385’si vefat etmiştir.  Ağır çalışma koşulları hekim ve sağlık çalışanlarında tükenmişlik yaratmıştır.  Son açıklanan haritada ülkemizin yarısından fazlası çok yüksek risk ve yüksek riskli iken ve yeni tedbirler alınması gerekirken kontrolsüz bir normalleşmeye gidilmiştir. Bunun sonuçları ne yazık ki hepimize tüm toplum olarak yeni bir pandemi artışı olarak yansıyacak, bu durum ise yeni hastalanma ve ölüm oranlarını da beraberinde getirecektir.Toplumsal hareketliliğe ve iller arası geçişlere, illere göre varyant virüs analizi yapılıp yeterli test ile uygun izolasyon önlemleri alınarak epidemiyoloji bilimi ışığında düzenleme getirilmeli, aşı doz ve hız oranı arttırılarak toplumsal bağışıklık hızla sağlanmalıdır" dedi. Fikret GÜLCÜ

ANTALYA TABİP ODASI'NINTALEPLERİ

●       COVID-19 meslek hastalığıdır, önerdiğimiz yasa tasarısı kabul edilsin.

●        Toplumsal sağlık için güçlü ve etkin birinci basamak sağlık örgütlenmesi sağlansın.

●        Şiddetsiz bir sağlık ortamında çalışabilmek için yeni ve etkili “Sağlıkta Şiddet Yasası” çıkarılsın.

●        Emekliliğimize de yansıyacak temel ücret ile ekonomik ve özlük haklarımız iyileştirilsin.

●        Özgür ve bilimsel çalışma ortamı için meslek örgütleri üzerindeki baskılara son verilsin.

●        Liyakatsiz atamalar, tip sözleşme dayatmaları, tıp eğitimini niteliksizleştiren, altyapısı uygun olmayan tıp fakültelerinin açılması durdurulsun.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: