Antalya
11.03.2021
A
GENEL , POLİTİKA
Feridun Bahşi'den 'Suriyeli' önergesi
Feridun Bahşi'den  'Suriyeli' önergesi

Feridun Bahşi, Bakan  Soylu’nun cevaplaması talebiyle verdiği soru önergesinde  kaç Suriyeliye istisnai vatandaşlık verildiğini sordu

 

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, TBMM Başkanlığı’na İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılması için bir soru önergesi verdi.Milletvekili Bahşi önergesinde, “İçişleri Bakanlığı 30 Mart 2012 tarihinde çıkarılan 62.sayılı Yönergeye istinaden "Türkiye'ye Toplu Sığınma Amacıyla Gelen Suriye Arap Cumhuriyeti Vatandaşlarının ve Suriye Arap Cumhuriyetinde İkamet Eden Vatansız Kişilerin Kabulüne ve Barındırılmasına İlişkin Yönerge" düzenlenmiştir. 021 yılı Bütçe Kanun Tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Görüşmelerinde Geçici Koruma statüsünde olan kaç Suriyeliye vatandaşlık verildiğine dair yöneltilen soruya karşın bakanlığınız 153.687 Suriye uyruklu olan kişilere istisnai vatandaşlık verildiği şeklinde cevaplandırılmıştır. Ancak 62.sayılı Yönergede belirtilen "Suriye Arap Cumhuriyetinde İkamet eden Vatansız Kişiler" için bilgi verilmemiştir. " dedi.

KAÇ VATANSIZ V AR

Bahşi, İçişleri Bakanına yasalarımızda “Vatansız” olarak belirtilenlerden ülkemizde yaşayıp geçici koruma statüsünde bulunan kaç Suriyeliye istisnai vatandaşlık verildiğini ve Türk Vatandaşlığı Kanunun 8.Maddesine göre, “Vatansız”, ailelerin Türkiye'de doğan bebeklerinden vatandaşlık hakkı kazananların sayısını sordu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: