Antalya
12.03.2021
A
GENEL , YAŞAM
Dünyayı iyilik kurtaracak-ÖZEL HABER
Dünyayı iyilik kurtaracak-ÖZEL HABER

Önce baba, ardından aynı evi paylaştıkları amca vefat edince hiçbir gelirleri kalmayan engelli kız ile annesi, kaderleri ile baş başa kaldı. Kumluca merkeze 74 kilometre uzaklıkta, çatısı yer yer açık, yarısı havyan ağılı olan evde yaşam mücadelesi veren ailenin imdadına Kumluca Kaymakamlığı ile Muratpaşa Belediyesi yetişti. Kaymakamlık konteyner ev, belediye de evin eşyalarını temin etti.

 

Kumluca ilçe merkezinden 74 kilometre uzaklıkta yer alan 1.200 rakımlı Büyükalan Mahallesinde çatısı olmayan, duvarları yıkık, yarısı hayvan ağılı olan bir evde yaşam mücadelesi veren bir anne ve engelli kızının imdadına Kumluca Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Muratpaşa Belediyesi yetişti.  Kumluca Kaymakamlığı tarafından temin edilen konteyner ev sayesinde soğuk ve yağmurdan kurtulan anne kızın bazı ev eşyalarını Muratpaşa Belediyesi karşıladı.

BİR DE ÇAMAŞIR MAKİNESİ OLSA

Kumluca merkezde gündelik işlere giderek geçimini sağlamaya çalışan ailenin tutunacak tek dalı konumundaki kızları Iraz Gökkaya (32),  yardımlar için hem Kumluca Kaymakamlığı’na hem de Muratpaşa Belediyesi’ne teşekkür ederek, “Allah Kumluca Kaymakamımız Uğur Kolsuz ile Muratpaşa Belediyemizden razı olsun. Annem ve kız kardeşim kar yağışı, yağmur ve soğuğun yaşamı olumsuz etkilediği köyümüzde artık başlarını sokacakları bir yuvaya kavuştular. Bir de çamaşır makineleri olsa gözüm arkada kalmayacak” dedi.

GÜNDELİK YEVMİYESİ İLE YARDIMA KOŞUYOR

Kumluca merkezden 2 saatte gidilebilen Büyükalan Köyünde (Mahallesi) kar yağışı, soğuk ve yağmurun şekillendirdiği günlük hayatta aileler geçimlerini hayvancılık ve modern tarımdan uzak temel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar çiftçilikle sağlıyor. Gökkaya ailesinin eli iş tutan tek üyesi Iraz Gökkaya, çile dolu yaşam hikâyesini anlattı.  Gökkaya’nın başından bir evlilik geçmiş, Kumluca’ya yerleşmiş ancak çocukları olmamış. Bir süre sonra da eşinden ayrılmak zorunda kalmış. Bir başına Kumluca’da kiralık evde oturan Iraz Gökkaya, gündelik işlere giderek bir yandan geçimini sağlamaya çalışıyor, bir yandan da yetebildiği kadar 10-15 günde bir 2 saat uzaklıktaki köyüne giderek anne ve kız kardeşine kuru gıda ve ne kadar alabilirse sebze meyve götürüyor. Felçli olan baba Eyüp Gökkaya 2015'te vefat etmiş.  2019’da ise hiç evlenmeyen ancak anne Nadire Gökkaya(64) ve kız kardeş Gülsüm Gökkaya (31) ile aynı evi paylaşan amca Sami Gökkaya da vefat edince eve gelir getiren kimse kalmamış.

TEK GELİRLERİ 2 AYDA BİR ALINAN 600 LİRALIK DUL AYLIĞI

Çile dolu yaşamı anlatmaya devam eden Iraz Gökkaya, “Evliliğim bitince annem ve kız kardeşim köyde, ben Kumluca merkezde bir başımıza kaldık. Kiralık evde oturuyor, gündelik yevmiyeli işlere gidiyorum. Önce sigortalı bir işim vardı ancak pandemiyle  birlikte o işimden de ayrıldım. Yevmiyeli işlerden kazandığımla kendimi geçindirmeye çalışıyor, elimde avucumda ne kalıyorsa topluyor, 10-15 gün aralıklarla köye, annem ve kız kardeşime  gıda maddesi götürüyorum. Özellikle 2015 yılında babamın ölümünden sonra  2019’da amcam Sami Gökkaya da vefat edince ailenin bütün yükü omuzlarıma bindi. Amcam, annem ve kız kardeşim ile aynı evde kalıyordu. Kız kardeşim de annem de çalışabilecek durumda değil. Anneme 2 ayda bir gelen 600 liralık dul maaşı dışında eve beş kuruş para girmiyor. Ev derseniz ev değil... Çatısı yer yer açık, altı ahşap, üstü toprak ile kapatılmaya çalışılan bir çatı, yıkık dökük sıvası olmayan duvarlardan ibaret, üstelik yarısı da ağıl olarak kullanılan bir barakadır aslında. Bizim orada kışları çetin geçer, yağmur, kar, soğuk… Yaşam zordur.  Zamanında köy okulu da kapatılınca tamamen el ayak çekildi. Köy, 200’e yakın hanedir aslında ama yaşlılar vardır ve dağınık yerleşim olduğu için annem ve kız kardeşime yakın konu komşu da yoktur. “ diyerek kimsesizliği, çaresizliği ve yaşanan fakirliği bir nefeste özetledi.

EV KAYMAKAMLIKTAN, EŞYALAR MURATPAŞA'DAN

Nihayet, köy muhtarının ve araya giren duyarlı tanıdıkların da ön ayak olması ile Kumluca Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Gökkaya ailesinin imdadına yetişti. Acil olarak temin edilen konteyner ev kamyona yüklenerek merkeze 74 kilometre uzaklıktaki Büyükalan Mahallesine (Köyü) götürüldü. Kaymakam Uğur Kolsuz’un ve kaymakamlık personelinin duyarlı yaklaşımları ile yatak odası, açık mutfak biçimindeki odası, tuvaleti, banyosu ile 2 kişinin barınabileceği konteyner  ev Gökkaya ailesinin kullanımına sunuldu. Muratpaşa Belediyesi ise evde ihtiyaç duyulan acil eşyalardan buzdolabı,  2 adet baza ve yatak ile fırınlı ocak, çek yat biçimindeki 2 adet kanepe gibi başlıca ev eşyaları,  7 Mart Pazar günü Gökkaya ailesine teslim edildi. Hala çamaşır makinesi başta olmak üzere, evde eksiklikler var ama Iraz Gökkaya, “Buna da şükür. İnşallah onlar da olur” diyerek yardımlar için minnettarlığını dile getirdi. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: