Antalya
11.03.2021
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Korkuteli'de pazar gerginliği
Korkuteli'de pazar gerginliği

Korkuteli ilçesinde uzun süredir kamuoyunu meşgul eden pazar yeriyle ilgili hareketli anlar yaşandı. Pazar esnafı riskli yapı raporu verilen Turgut Manavoğlu kapalı pazar yerinde tezgah açmak isteyince Korkuteli Belediyesi zabıta ekipleri müdahale etti.

Korkuteli'de pazar esnafının yıllardır kullandığı Korkuteli Belediyesi'ne ait Turgut Manavoğlu kapalı pazar yerine yaklaşık 4 ay önce yapılan incelemeler sonucu riskli yapı raporu verildi. Bunun üzerine Korkuteli Belediye meclisi kararıyla buradaki pazarcıların Uzunoluk Mahallesi'ndeki bir park alanında geçici olarak tezgah açmalarına izin verildi. Pazarcı esnafı ise Turgut Manavoğlu kapalı pazar yeriyle ilgili mahkemeye başvurarak, tekrar buraya dönmek istedi. Ancak mahkeme, pazarcıların yürütmenin durdurulması yönündeki talebini reddetti. Uzunoluk Mahallesi'ndeki yerin ise park olduğu gerekçesiyle burada da pazar kurulmasına izin verilmedi.

 

OY ÇOKLUĞUYLA DÖNÜŞ KARARI ALINDI

Korkuteli Belediyesi'nin mart ayı meclis toplantısında pazar esnafının Turgut Manavoğlu kapalı pazar yerine geçici olarak taşınması gündeme geldi. Yapılan görüşmeler sonucu AK Parti'nin çekimser, MHP'nin ret, Saadet Partisi, CHP ve İYİ Parti'nin evet oylarıyla pazar esnafının geçici olarak Turgut Manavoğlu kapalı pazar yerine dönmesi oy çokluğuyla kabul edildi. Ancak mahkeme kararı ve meclisteki yeterli çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle kaymakamlık tarafından onaylanmayan karar uygulanamadı.

PAZARCILAR TEZGAH AÇTI

Pazarcılar, belediye meclisinin mart ayı toplantısında alınan kararı gerekçe göstererek, Turgut Manavoğlu pazar yerinde sergi açmak istedi. Pazarcılar, 2 Mart'ta gerçekleşen meclis sonrasında geçici olarak burada tezgah açacaklarını ifade ederek, tezgahlarını kurdu. Ancak bölgeye gelen Korkuteli Belediyesi zabıta ekipleri, 4'üncü İdare Mahkemesi kararı ve mart ayı meclisinde alınan kararların kesinleşmediğini hatırlatarak, pazarcıların tezgah açmalarının hukuki olarak mümkün olmadığını ifade etti.

 

ZABITADAN ESNAFA UYARI

Zabıta ekipleri esnaflara, "Turgut Manavoğlu kapalı pazar yeriyle ilgili mahkeme kararı gereğince ve pazar yeriyle ilgili sağlamlık tespiti alınan raporlar gereğince riskli durum raporu alındığından mevcut pazar yerinizde tezgah açılması, pazar kurulması can ve mal güvenliği açısından sakıncalıdır. Pazar yerinde alınan kararlar neticesiyle tezgah açan esnaflarımızın kamera kayıtları ile kaydı yapılmaktadır. Aksi halde haklarında idari işlem uygulanacaktır" anonsları yapıldı. Birçok pazarcı esnafı uyarılara rağmen tezgah açarken, bazıları da AK Parti İlçe Başkanlığı binası önünde toplanarak, destek istedi.

 

AK PARTİ VE PAZARCILARDAN KAYMAKAMA ZİYARET

Öte yandan AK Parti Korkuteli İlçe Başkanı Kemal Sancaktar, AK Parti'li Korkuteli Belediyesi meclis üyeleri İsmet Senekçi ve Yusuf Yıldız, Korkuteli Esnaf Odası Başkanı Fahrettin Özbek ve pazarcı temsilcilerinden oluşan bir grup ile pazarcıların avukatı Binnur Kiraz Yurt, Kaymakam Ömer Çimşit'i makamında ziyaret etti. Heyet, yılan hikayesine dönen pazar yeri konusunda istişarelerde bulunurken, pazar esnafının Turgut Manavoğlu kapalı pazar yerinde tezgah açmaya devam etmek istediğini Kaymakam Çimşit'e iletti.

 

 

'BUNA MÜDAHALE ETMEK ZORUNDAYIZ'

Kaymakam Ömer Çimşit de 4'üncü İdare Mahkemesi'nin kararı, meclis kararı ve belediye tarafından kendisine gönderilen yazı nedeniyle Turgut Manavoğlu pazar yerinde tezgah açılmasının şu an için mümkün olmadığını izah etmeye çalıştı. Emniyet güçleriyle pazarcıyı asla karşı karşıya getirmek istemediğinin altını çizen Kaymakam Çimşit, "Emniyet ile sizin karşı karşıya gelmenizi istemiyorum. Asla bunu yapmak istemiyorum ama yapmak zorundayım. Aksi takdirde belediye başkanlığı bana yazı yazıyor. Burası benim tapulu arazim, benim meclis kararım var, burası taşındı. Dava açıldı, mahkeme de reddetti. Mahkeme de 'Manavoğlu'na taşınsın' denmedi. Burada da bir meclis kararı var. Öteki meclis kararı kesinleşmediği halde buraya pazarcı esnafımız tezgah açıyorsa buna müdahale etmek zorundayız. Müdahale etmezsek bize şu soruyu sorarlar; 'Kaymakam Bey sen o koltukta neden oturuyorsun?' Yani iki karar vermem gerekiyor, ya diyeceğim ki 'Bu ilçede devlet yok, kaymakam olarak ben bir işe yaramıyorum, emniyet bir işe yaramıyor'. Yani pazarcı esnafımız fiili olarak kafasına göre meclis kararı olmadan pazar açabiliyor. Biz elimizdeki meclis kararını ve bize gelen resmi yazıları uygulamak zorundayız" dedi.

 

'KANUNU UYGULAMAK BELEDİYE BAŞKANININ GÖREVİ'

Kaymakam Çimşit ayrıca, Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek ile görüştüğünde kanun, mevzuat, hukuk neyse onu yapması gerektiğini söylediğini ifade ederek, "Kanunu uygulamak belediye başkanının görevi, uygulamıyor ise hesabını verecek olan belediye başkanımızın kendisi. Ben mahkeme kararı ne zaman geldi, ben sürenin dolup dolmadığını bilmiyorum. Belediye meclisinin belirlediği aktif güncel geçerli bir pazar yeri yoksa hukuken pazar yeri açılamaz" diye konuştu. Tüm yaşanan sürece rağmen pazarcı esnafı Turgut Manavoğlu pazar yerinde tezgahlarını açarak, satış yaptı. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: