Antalya
08.03.2021
A
ARŞİV , YAŞAM
Kent Konseyi'nden 8 Mart açıklaması
Kent Konseyi'nden 8 Mart açıklaması

Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi ve kadın örgütleri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

 

Antalya’da bulunan kadın dernek ve sivil toplum örgütleri,8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlediği törenle kutladı. Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin düzenlediği törene Antalya’dakikadın örgütleri başta olmak üzere çeşitli kurumların, meslek odalarının ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan programda saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

PANDEMİNİN ETKİLERİ

Törende konuşan Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Eylem Ülgen, kadınların ataerkil zihniyetin ve kadınlara biçilen cinsiyetçi rollerin etkisiyle, çalışma hayatında halen erkeklerin gerisinde kaldığı söyledi. Pandeminin kadınlar üzerindeki olumsuz etkilerini de vurgulayan Ülgen, "Dünyada yaşanan olumsuzluklardan daha fazla etkilenenlerin yine kadınlar olmaktadır. Ev içi ve ev dışında etkin çalışması beklenen kadınların, çalışma yaşamının görünmez öznesi ve bu çalışmanın kayıt dışı istihdam, aynı işe daha az ücret ve niteliksiz işlerde çalıştırılma olmaktan beraberce çıkarmayı öneriyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ‘Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurun sonucudur… Bir toplumun bir uzvu faaliyette bulunurken öteki uzvu atâlette olursa, o toplum felce uğramış demektir” diye konuştu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: