Antalya
04.03.2021
A
GENEL , EKONOMİ
Başkan Çetin’den enflasyon yorumu
Başkan Çetin’den  enflasyon yorumu

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki makasın açılmaya devam ederek üretici üzerindeki maliyet yükünü artırdığını kaydeden Başkan Çetin, maliyetleri düşürücü yönde dolaylı vergi ve gümrük vergisi indirimlerinin gündeme alınması gerektiğini belirtti.

Çetin açıklamasını şöyle sürdürdü. “TÜFE’de 2010 yılından sonraki en yüksek Şubat ayı enflasyonu kaydedilmiş, iklim ve pandemi koşullarının da etkisi ile yüzde 0.91 aylık artışın 0.67’si gıda grubundan kaynaklanmıştır. Başka bir ifadeyle Şubat enflasyonunun yüzde 74’ü gıda kaynaklıdır. Harcama grupları itibariyle en yüksek aylık artış yüzde 3,00 ile “sağlık” grubunda gerçekleşmiştir. Türkiye ve bölgemiz ekonomisindeki gelişmeler ve enflasyonla mücadelenin diğer faktörler yanında pandemiyle mücadeleye de bağlı olduğuna burada tekrar dikkat çekmek istiyorum. Pandemiyle mücadelenin ve normalleşme adımlarının başarılı olmasını, turizmde daha iyi bir noktaya gelerek dengeli bir büyüme sürecine girebilmeyi temenni ediyorum.”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: