Antalya
02.03.2021
A
GENEL , EKONOMİ
ANSİAD: Dengesiz büyüdük
ANSİAD: Dengesiz büyüdük

TÜİK tarafından açıklanan büyüme rakamlarını değerlendiren ANSİAD Başkanı Akıncı, “Pandemi koşullarının dengesiz bir büyümeye yol açtı. Sanayi sektöründe büyüme yüzde 2’de kalmış, inşaat sektörü yüzde 3.5, hizmet sektörü yüzde 4.3 küçülmüştür.” dedi.

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, Türkiye ekonomisinin pandemi koşullarında dördüncü çeyrekte yüzde 5.9, 2020 yılı genelinde yüzde 1.8 büyüme ile pandemi başlangıcındaki beklentilerin üzerinde bir performans sergilemesinin Türkiye ekonomisinin dinamizmini gösterdiğini ve ülkemizin yatırım potansiyeline güveni artırdığını kaydetti.

İNŞAAT VE HİZMET SEKTÖRÜ KÜÇÜLDÜ

Büyümeden elden edilen başarıyla önümüzdeki dönem çalışmaları için çaba gösterilmesi gerektiğine işaret eden Başkan Akıncı sözlerini şöyle sürdürdü; “Öncelikle pandemi koşullarının dengesiz bir büyümeye yol açmış olduğunu göz önünde tutarak sektörel politikaları ele almalıyız. 2020 yılında finans sektörü yüzde 21.4, iletişim sektörü yüzde 13.7, tarım yüzde 4.8, gayrimenkul yüzde 2.6 büyürken sanayi sektöründe büyüme yüzde 2’de kalmış, inşaat sektörü yüzde 3.5, hizmet sektörü yüzde 4.3 küçülmüştür. Hizmet sektöründe e-ticaret, dayanıklı mal ticareti ve perakende zincirler büyürken turizm gibi sektörlerde büyük kayıplar yaşanmıştır. Ekonomimizin sürükleyici sektörü olan inşaat ve cari açığımızın düşmesinde hayati rol oynayan turizm sektörünün toparlanması için daha fazla çaba harcamalıyız.”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: