Antalya
01.03.2021
A
GENEL , EKONOMİ , POLİTİKA
İstatistikler gerçek değil
 İstatistikler gerçek değil

Türkiye’nin büyüdüğüne yönelik açıklamaları manipülasyon alarak nitelendiren Birleşik Kamu-İş  Antalya İl Başkanı  Sadık Acar, Avrupa ülkeleri arasında en yüksek enflasyona sahip ülkeyiz Vatandaşların bankaları borcu geçen yıl 2 milyon 107 bin kişilik artış yaşandı” dedi.

Son dönemde açıklanan ekonomik istatistiklerin gerçeği yansıtmadığını kaydeden Birleşik Kamu-İş  Antalya İl Başkanı  Sadık Acar, “TÜİK ve AKP; sayısal veriler üzerinden manipülasyon yapma ısrarını sürdürmektedir. Yurttaşlar arasında eşitsizlikler ve adaletsizlik genişleyerek büyümektedir. Ülke nüfusunun önemli bölümü ağır borç ve vergi kıskacı altında yaşam mücadelesi vermektedir.” redi.

GERÇEK RAKAMLAR FAKLI

Gerçek verilerin farklı olduğunu kaydeden Acar, “TÜİK’in Kasım 2019’a göre 303 bin kişi azalarak 4 milyon 5 bin kişi işsiz dedi ancak geniş tanımlı işsizlik 11 milyon 195 bin kişiye ulaşmıştır. TÜİK’in Ocak enflasyonunda yüzde 14,7'lik artış dediği dönemde Birleşik Kamu-İş KAMU-AR’ın Şubat enflasyonu 29,7 artış olduğu tespit edildi. Birleşik Kamu-İş KAMU-Ar’ın Şubat ayı açlık yoksulluk araştırması göre de açlık sınırını 3 bin 313 liraya, gıda dışı gereksinimleri için yapılması gereken harcama ise 8 bin 153 liraya yükselirken yoksulluk sınırı da 11 bin 466 lira oldu.

YARDIMLAR YETERSİZ OLDU

TÜİK tarafından açıklanan yüzde 14,97 enflasyon oranı uluslararası kıyaslamasına göre de Türkiye; Avrupa ülkeleri arasında en yüksek enflasyona, G-20 Ülkeleri arasında ikinci büyük enflasyona, dünya genelinde ise 15’inci büyük enlasyona sahip ülke olduğumuz kaydeden Sadık Acar açıklamasını şöyle sürdürdü: “ Vatandaşların bankaları borcu geçen yıl 2 milyon 107 bin kişilik artış yaşandı. Sosyal yardımlar ödemeleri 52,7 milyar TL'ye çıksa da yüzde 84’ü 44,2 milyar TL’lik kısım İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılandı. 6,4 milyarı (%12)’si hazineden yoksul hanelere verilen 1000’er TL’lik yardımlardan oluştu. Geri kalan 2,5 milyar TL ise ‘Biz bize yeteriz’ bağış kampanyasında toplanan yardımlardan oluştu. Sonuç olarak iktidarın halka karşılıksız olarak sadece 6 milyar 400 milyon lira  yardımda bulundu. IMF verilerine göre Türkiye milli gelirinin sadece yüzde 1,1’i kadar vatandaşına nakit desteğinde bulunurken onun gerisinde sadece bir ülke, yüzde 0,7 ile Meksika yer aldı. AKP iktidarının yayımladığı veriler ve açıklamalar ülke ekonomisinin gerçekleriyle ilgisi yoktur”  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: