Antalya
28.02.2021
A
GENEL , EKONOMİ
ASMO Başkanı Çavdar'dan çözüm önerileri
ASMO Başkanı Çavdar'dan çözüm önerileri

ASMO Başkanı Çavdar, Muhasebe Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada muhasebeciliğin ve mali müşavirlerin sorunlarını ve çözüm önerilerini sıraladı. Çavdar, vergilendirme süreçleri ile beyanname ve bildirimlerin sadeleştirilmesini talep etti.

Antalya Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (ASMO) Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, 1-7 Mart Muhasebe Haftası nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Çavdar, “114 bin serbest muhasebeci mali müşavir ve 4 bin 800 yeminli mali müşavir ile 18 bin stajyer ülke genelinde faaliyet göstermektedir. Covid-19 süreci Mali Müşavirlik mesleğinin ne kadar büyük öneme sahip olduğunu net bir şekilde göstermiştir. Dünyanın ve ülkemizin bu sıkıntılı sürecin üstesinden geleceğine olan umudumuz tamdır”  dedi

Ekonominin kaydını tutan ve mali danışmanlık yapan serbest muhasebeci mali müşavirler ve yeminli mali müşavirlerin, canlı ve dinamik bir Türkiye için çalıştığını kaydeden Çavdar açıklamasını şöyle sürdürdü:  “İşletmelerin muhasebe ve denetim işlemlerini gerçekleştiren, devletin vergi gelirlerinin arttırılmasına katkı sunan ve devlet kurumlarının işleyişine yardımcı olan Mali Müşavirlik mesleğinin, önemli sorunları da bulunmaktadır. Ülkemizin, şeffaf, öngörülebilir, sade ve kolay anlaşılır bir vergi sistemine sahip olması gerektiğine inanmaktayız. Bu kapsamda yapılacak, kanunların gözden geçirilmesi, vergilendirme süreçleri ile beyanname ve bildirimlerin sadeleştirilmesi ve sayılarının azaltılması gibi her türlü iyileştirme çalışmalarının destekçisi olma gayretinde olmaya devam edeceğiz. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir meslektaşlarımızın Muhasebe Haftasını kutluyor, dünyamız, ülkemiz meslektaşlarımız için sağlıklı, huzurlu günler diliyorum”

ASMO’NUN ÖNERİLERİ

Mücbir sebep hali genişletilmelidir. Mali Müşavirlik hizmetlerinde KDV indirimi yapılmalıdır. Serbest meslek erbabında KDV’nin Gelir Vergisinde olduğu gibi tahsilat esasına göre düzenlenmesi sağlanmalıdır. Mali Müşavirlere arabuluculuk yetkisi verilmesi gerekmektedir.Beyanname imzalatma zorunluluğunun kapsamı genişletilmelidir. Mali tatile ilişkin süreler uzatılmalıdır. Mali Müşavirlere yeşil pasaport verilmelidir.Mali Müşavirlere ilişkin hesaplanacak gider katılım paylarına indirim hakkı verilmelidir. YMM’lerin tasdikten doğan, SMMM'lerin beyanname ve finansal tablo imzalamaktan doğan sorumlulukları yeniden düzenlenmelidir. Kamu Kurumlarınca istenen bilgi, beyan ve formların sayısı oldukça artmıştır. Tüm verilerin bir data merkezinde toplanması ve ilgili kurumların bu merkezden bilgileri alması sağlanmalıdır.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: