Antalya
24.02.2021
A
GÜNDEM , POLİTİKA
CHP Antalya Milletvekili Budak desteklerin yetersizliğinden yakındı / Turizm batıyor, bakanlık izliyor
CHP Antalya Milletvekili Budak desteklerin yetersizliğinden yakındı / Turizm batıyor, bakanlık izliyor

CHP Antalya Milletvekili Budak, pandemiden en büyük darbeyi alan turizm sektörüne faiziyle kredi ve erteleme dışında en ufak bir destek verilmediğini belirterek, “Ortalık toz duman ama Bakanlık sadece seyrediyor” dedi.

 

TBMM Genel Kurulundaki 2021 yılı bütçe görüşmelerinde CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın yönelttiği  “Pandemi nedeniyle dünyanın birçok ülkesinde destekler, hibeler verilirken Türkiye’de bankalar gösterildi. Turizm sektörüne kredi kullandırmak suretiyle borç yükü arttırıldı. Sektöre bugüne kadar KGF desteği dışında bir destek verildi mi?” sorusuna Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevap verildi.  Cevap metninde, konaklama ve yeme içme hizmetlerindeki KDV oranlarının 2020 yılı sonuna kadar yüzde 8’den 1’e indirildiği, ücretsiz izne ayrılan veya 15 Mart 2020 tarihinden sonra işten çıkarılan işçilere İşsizlik Fonundan nakdi ücret desteği verildiği; kısa çalışma ödeneği hayata geçirilerek iş sözleşmelerinin feshinin yasaklandığı kaydedildi.

 

ERTELEMEK ÇÖZÜM DEĞİL

 

Bakanlık bünyesindeki DÖSİMM’in (Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü) kiraladığı taşınmazların kira bedellerinin bile sadece ertelendiğine işaret eden Budak, “Bakanlığın mal sahibi olduğu dükkanlarda iş yapan esnaf sinek avlarken, ‘bari biz buralardan kira almayalım’ demiyorlar da ‘kiraları erteledik’ diyorlar. İş yapmayan esnaf nasıl o biriken kiraları ödeyecek? Görüldüğü gibi Bakanlık ya faiziyle kredi verdirdi ya da erteleme yaptırdı. Destek bunun neresinde? Ortalık toz duman ama Bakanlık sadece seyrediyor. ” diye konuştu.

 

KUTU KUTU KUTU

 

ACENTELER BORÇ BATAĞINDA

 

Türkiye’de acente ve tur operatörlerine, gelişmiş ülkelerde yapılan “voucher” desteğinin de verilmediğini dile getiren Budak, “Yani dünyada acente müşterilerine ‘kardeşim, sen paranı isteme. Ben sana devlet olarak garanti veriyorum. Önümüzdeki sene gel, istediğin tarihte tatil yap’ garantisini verildi. Ama Türkiye'de bu yapılmadı ve bu sektörde olan tur operatörleri, acenteler ve oteller bu paraları ödemek zorunda kaldılar. Şimdi borç batağında kıvranıyorlar.” dedi.

 

DÜNYA HANGİ DESTEKLERİ VERDİ

 

  • Avrupa Komisyonu, İtalya’nın seyahat acenteleri ve tur operatörlerine 625 milyon avro hibe desteği vermesini onayladı.
  • Avustralya, gelirleri 50 bin dolar ile 20 milyon dolar arasında değişen seyahat

acentelerine 1500 dolar ile 100 bin dolar arasında toplamda 128 milyon dolar hibe verdi.

  • Bulgaristan vergi borcu bulunmayan seyahat acenteleri ve tur operatörlerine özel

olarak 30 milyon dolar hibe dağıttı.

  • Almanya 5 çalışana kadar olan seyahat acenteleri ve tur operatörlerine 9 bin Euro, 10 çalışana kadar istihdam sağlayanlara 15 bin Euro hibe desteği verdi.
  • Letonya tur operatörlerine toplamda 800 bin Euro destek verdi.
  • Hong Kong, lisanslı seyahat acentelerine 2 bin 500 dolar ile 25 bin dolar arasında hibe verdi.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: