Antalya
24.02.2021
A
GENEL , POLİTİKA
PTT’nin acenteleri batma noktasında
PTT’nin acenteleri  batma noktasında

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı,  PTT’nin yardım oranının düşürerek binden fazla acentesini kapanmanın eşiğine getirdiğini vurgulayarak, “Bu durum acentelerden hizmet alan özellikle yaşlı, engelli ve emekli vatandaşlarımızı da zor durumda bırakıyor” dedi

 

PTT işyeri bulunmayan yerleşim yerlerinde otomasyon sistemine açık PTT acentelikleri verildiğini kaydeden CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “Acenteler, 2016 yılına kadar asgari ücrete endeksli olarak artan yardım alıyordu. Ancak 2016 yılında alınan kararla yardım miktarı 2016 yılının net asgari ücreti olan 1.300 TL’ye sabitlenmiş ve o tarihten bugüne kadar artan asgari ücrete paralel olarak yardım miktarında hiçbir artış yapılmamıştır. Bu da acentelerin elektrik, su, gaz ve kira gibi sabit giderlerini ve diğer masraflarını karşılayamamasına neden olmuş, acenteleri batma noktasına getirmiştir” dedi.

VATANDAŞ DA MAĞDUR

Bu konuda  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun cevaplaması istemiyle yazılı bir soru soru önergesi veren Arı, “PTT, binden fazla acentesini mağdur etmektedir.  Maddi olarak zor durumda olan acentelerin kapanma eşiğine gelirken acentelerden hizmet alan özellikle yaşlı, engelli ve emekli vatandaşlarımızın da mağdur olmasına yol açmıştır” dedi.

KUTU KUTU KUTU

PTT’DE İŞLER İYİ GİTMİYOR

Cavi Arı: “2019 yılını 1 milyar 200 milyon TL zararla kapatan PTT’nin, 2019 yılı Sayıştay Denetim Raporuna yansıyan üst düzey yöneticilere iş kanunu hükümleri uygulanmadan brüt ücretinin 36 katı tazminat ödeneceğine dair sözleşmeler yapması PTT’deki durumun vahametini iyice gözler önüne sermiştir.  Kurumun geçtiğimiz günlerde Antalya Lara’daki personel eğitim ve dinlenme kampının satışı için ihaleye düzenlemesi de PTT’de işlerin iyi gitmediğini göstermektedir”

ÖNERGEDEKİ SORULAR

1) Acentelerin 5 yıldır artarak devam eden bahse konu mağduriyetlerin sona erdirilmesine yönelik 2016 öncesinde olduğu gibi asgari ücrete endeksli yardım ödemesi yapılmasına geri dönüş yapmayı düşünüyor musunuz? Buna yönelik bir çalışmanız var mı? Geçmiş yıllara ait mağduriyetlerinden giderilmesi için ek ödeme yapacak mısınız?

2) Acenteleri kapanması noktasına getiren mevcut uygulamanın devam etmesi neticesinde bu acentelerden hizmet alan özellikle yaşlı, engelli ve emekli vatandaşlarımızın da mağdur olacağı ortadayken tüm bu mağduriyetlerin engellenmesi için nasıl bir çalışma yapmayı planlıyorsunuz?

3) PTT’nin yurt genelinde verdiği güncel acentelik sayısı nedir? İlk acentelik verilmeye başlandığı tarihten bugüne kadar yıllar itibariyle acentelik sayısı ne olmuştur?

4) 2016 yılı başında uygulamaya konulan söz konusu karar neticesinde masraflarını dahi karşılayamayan acentelerin sayısında bir azalma var mıdır?

5) Acenteleri ciddi olarak mağdur eden bu kararda tüm şikayet ve itirazlara rağmen ısrar edilmesinin altında yatan gerçek nedenin, PTT tarafından acentelik uygulamasının bir yük olduğu görüldüğü ve bunu zamana yararak bitirmek amacında olunduğu duyumu doğru mudur?

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: