Antalya
24.02.2021
A
GENEL , YEREL YÖNETİM , ÇEVRE
Kent Konseyi, Karacaören ihalesinin iptalini istedi / İçme suyumuzu zehirlemeyin
Kent Konseyi, Karacaören ihalesinin iptalini istedi / İçme suyumuzu zehirlemeyin

Antalya Kent Konseyi, Karacaören Barajı’ndan Antalya’nın içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılacak isale hattı ihalesinin iptal edilmesini istedi. Konseye göre, Karacaören’in suyunda zehir olduğu bilimsel olarak ispatlandı.

Antalya, Burdur ve Isparta arasında yer alan Karacaören Barajı’ndan Antalya’nın içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla 2014 yılında temeli atılan ancak yarım kalan isale hattı yeniden ihaleye çıkarılacak. Yüzde 25’lik kısmı bitirilen 43 kilometrelik isale hattının ve Varsak Mahallesinde yapılması planlanan arıtma tesisinin ihalesi, 26 Şubat 2021 tarihinde Ankara’da Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nde yapılacak

ARSENİK VE SİYANÜR VAR

Kent Konseyi’nden yapılan açıklamada, Antalya’ya içme suyu getirilmesi planlanan Karacaören Barajı’nda suyun zehirli olduğunun bilimsel raporlarla kanıtlandığı vurgulanarak, “Antalya, Burdur ve Isparta’dan bilim insanları, mühendisler, çevreciler, meslek odaları Karacaören Barajı’ndan içme suyu temin edilemeyeceğini, bunun halk sağlığı açısından sakıncalarını yıllardır dile getirmektedir. Isparta Deri Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere çevrede bulunan mermer ocaklarının atıkları Karacaören Barajı’na akıtıldığı yıllardır söylenmektedir. Basında yer alan haberlere göre, DSİ tarafından ihaleye çıkarılacak olan proje kapsamında Karacaören Barajı’nda yapılan su analizlerine göre çinkodan siyanüre, arsenikten kurşuna birçok ağır metal kirliliğinin bulunduğu yer almaktadır.” denildi.

 

BU PROJEDEN VAZGEÇİLMELİ

Konsey açıklamasında, bu raporlara ve gerçeklere karşın DSİ’nin bu projeden vazgeçmemesi eleştirilerek, şunlar kaydedildi: “Antalya Kent Konseyi olarak uyarıyoruz: 26 Şubat 2021 tarihli ihale iptal edilmelidir. Karacaören Barajı’ndan içme suyu temin etme projesinden vazgeçilmelidir. Halkın sağlığını ve kent yaşamını olumsuz etkileyecek her türlü çalışmalardan uzak durulmalıdır. Antalya’nın içme suyu için alternatif birçok kaynak bulunmaktadır. Bu kaynaklar, düzenlenecek sempozyumlarla akılcı ve bilimsel yöntemlerle belirlenmelidir.”

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: