Antalya
21.02.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA
CHP’den sonra AK Parti de tepki gösterdi / Narenciye Bahçesi'nde ağaç katliamı
CHP’den sonra AK Parti de tepki gösterdi / Narenciye Bahçesi'nde  ağaç katliamı

 Muratpaşa ilçesinin akciğerleri konumundaki Narenciye Bahçesi’nde portakal ağaçlarının kesilip yerine çim ekildiği tespit edildi. AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş ve partililer ağaç kesilen alana gidip yaşananlara tepki gösterdi. 

AK Parti İl Başkanı Ethem Taş ve Muratpaşa İlçe Başkanı Osman Ülker ve partililer, Demircikara Mahallesi’ndeki Narenciye Bahçesindeki rant iddialarını araştırmak ve yerinde görmek üzere üzere bölgeye gitti‘Narenciye solmasın’,’ağaçlarımız kesiliyor’, ’ağaçlarımız kurumasın’, ’Narenciye’de ağaç katliamı’ dövizleri taşıyan partililer adına konuşan İl Başkanı Ethem Taş, “Narenciye, Muratpaşa’nın akciğerleridir. Maalesef buradaki ihaleyi alan firmanın ağaçlara bakması ve koruması gerekirken, bazı ağaçların kesildiğini gördük. Zarar veriliğini tespit ettik. Biz buna siyaset olarak bakmıyoruz, bu siyaset üstü bir meseledir” diye konuştu.

 TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Valilikle, Vakıflar Bölge Müdürlüğüyle, Tarım ve Orman İl Müdürlüğüyle bu konuya müdahil olacaklarının altını çizen Taş, “Dilekçelerimizi, tepkileri ağaç katliamını önlemek adına ilgili müdürlüklere vereceğiz. Bu konunun takipçisi olacağız. İhaleyi alan firma, sözleşmeye aykırı davranıyor. Gerekirse ağaçlara zarar verdiği için ihalenin iptal edilmesine kadar tüm hukuki yolları deneyeceğiz. Hemşerilerimizin haklı isyanına ortak olacağız. Biz burada bütün sözleşmeleri inceledik. Bu alan Vakıflar Bölge Müdürlüğüne aittir. Biz hiçbir yanlışın yanında durmadık. İhaleyi alan ve ağaçlara bakmakla yükümlü olan kişi, ağaçlara bakmadığı gibi şuanda zarar veriyor. Bu yanlışa ‘Dur’ demek için hukuken de takipçisi olacağız" ifadelerini kullandı.

İHALEYE AYKIRI

AK Parti Muratpapaşa İlçe Başkanı Ülker ise, “Burada ağaçların korunması ve sulanması için ihale yapıldı. İçerdeki kiracının da bir gelir elde etmesi gerekiyor. İhale şartlarına göre öncelik ağaçların sulanması, kurutulmaması ve kesilmemesi gerekiyor. Eski ve yeni uydu görüntülerini aldık. Kesilen ağaçları tespit ettik. Vakıflar Bölge Müdürlüğü gerekli inceleme yapacaktır. Şahıs veya kurumla derdimiz yok. Narenciye ağaçlarını korumak için buradayız. Kesilen ağaçların yerine iki katı ağaç dikilecek, bu konunun takipçisi olacağız” dedi.

CHP DE TESPİT ETMİŞTİ

Geçtiğimiz hafta için aynı bölgede incelemelerde bulunan CHP İl Başkanı Nusret Bayar ile beraberindeki heyet, Narenciye Bahçesindeki ağaç katliamını yerinde tespit etmişti. Bayar yaptığı açıklamada, “Bahçeyi kiralayan şahıs, spor yapılacak alanlar bulunan günübirlik sosyal bir tesis alanı yapımının planlandığını tarafımıza iletti. Şehrin merkezindeki en büyük yeşil alanlardan biri olan Narenciye Bahçesi ne amaçla kiralaya verilmiştir? Yıllık kira bedeli 500 bin TL’nin üzerine olan bu devasa alanda, kira bedelinin karşılanabilmesi adına ne gibi çalışmalar yapılmasına müsaade edilmiştir?  Antalya kamuoyu adına Antalya Valiliği ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden bu soruların cevabını bekliyoruz. “ demişti. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: