Antalya
18.02.2021
A
GENEL , POLİTİKA
Medeni Kanununun kabulünün 95'inci yıl dönümü kutlanıyor
Medeni Kanununun kabulünün 95'inci yıl dönümü kutlanıyor

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Deveci, Medeni Kanununun kabulünün 95’inci yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Kadınları ‘İtaat et, rahat et’ anlayışına sıkıştırmayı hedefleyen, erken evlenmeye, yoksulluğa ve yalnızlığa iten bir siyasal iktidar ile mücadele ediyoruz’ dedi.

CHP Antalya İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci Türk Medeni Kanununun TBMM’de kabul edilişinin 95 yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınlandı. Bu kanun mimarı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, eşitlik mücadelesine güç veren herkese saygı ve şükranlarımı sunan Deveci, “Türk Medeni Kanunu’nun kabulü ile birlikte, kadınlar mahkemelerde tanıklık yapma, evlenme, miras ve boşanma konularında erkekler ile eşit hale geldiler. İstedikleri mesleği seçme hakkını da kazandılar. Kadınlar, bugün iktidarın zihniyeti nedeniyle, sadece boşanma haklarını kullanmak istedikleri için eşleri tarafından katlediliyor, şiddete maruz kalıyor. Ailesinin mirasından yararlanmak istediğinde, erkek kardeşleri tarafından darp ediliyor. Ne yazık ki, kanun maddeleri ile güvence altına alınan haklarımızın uygulanması için adliye önlerinde nöbet tutar olduk…” dedi.

BUGÜNÜN GERCEĞİ ŞİDDET

Yüzlerce yıl öncesinin tutsaklığını hayatımıza dayatmaya çalışan, kadınları ‘İtaat et, rahat et” anlayışına sıkıştırmayı hedefleyen, erken evlenmeye, yoksulluğa, güvencesizliğe ve yalnızlığa iten bir siyasal iktidar ile mücadele ediyoruz. 2017 yılında müftülere resmi nikâh yetkisi  veren, Medeni Kanunun 175. ve 176. maddelerinde düzenlenen yoksulluk nafakası hükmünü tartışmaya açan, aile mahkemelerine zorunlu arabuluculuk uygulaması koymayı planlayan iktidar temsilcilerine sesleniyoruz: Haklarımızın aşındırılmasına asla izin vermeyeceğiz! Gerçek demokrasinin ve eşit yaşam koşullarının oluşması için, ilk seçimlerde kadın düşmanlarını sandığa gömeceğiz. Eşit, özgür, demokratik ve laik bir yaşam için devraldığımız bayrağı en önden ve ileriden taşıyoruz. Köklerimiz sağlam, köklerimiz derinde. Türk Medeni Kanunu’nun kabulünün 95. yılı hepimize kutlu olsun!

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: