Antalya
18.02.2021
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM , TARIM
Antalya’da buz nöbeti
Antalya’da buz nöbeti

Kepez, Kumluca,Finike,  Aksu ve Gazipaşa’daki  örtü altı sebze ve meyve  üreticileri, ürünlerini soğuk havadan korumak amacıyla geceleri seralarında soba yakıp don nöbeti tutuyor. 

Türkiye'nin en önemli örtü altı sebze ve meyve üretim merkezlerinden Antalya'da hava sıcaklığı son günlerde önemli ölçüde düştü. Kar yağışının da görülmesiyle birlikte sıcaklığın yer yer sıfırın altına indiği kentteki sera üreticileri örtü altındaki ürünlerinin soğuktan etkilenmemesi için don nöbeti tuttu.

EVDE KAL, SEBZE YE

Kumluca'daki üreticiler gündüzden hazırlık yaparak, akşam havanın soğuması sonrası seralardaki odunları ateşledi. Ziraat teknisyeni ve üretici Cihan Sarıkayalı, "Kış aylarında soğuk olan dönemlerde seralarımızda soba yakıyoruz. Seralarımız ısınsın ki sebzelerimizi don almasın. Halkımız sebzesini sağlıklı bir şekilde yesin. Evde kal sebze ye" dedi.

BAŞKAN NÖBET TUTTU

Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, soğuk hava nedeniyle ürünlerinin dondan zarar görmemesi için seralarda soba yakıp, nöbet tutan üreticileri ziyaret etti. Hasyurt, Sahilkent ve Turunçova'da seraları ziyaret eden Başkan Geyikçi, üreticilerle görüşmeler gerçekleştirdi. Kendisi de bir üretici olan Başkan Geyikçi, ziyaretleri esnasında sezonun bereketli ve afetlerden uzak geçmesini diledi.

AKSU’DA KADINLAR NÖBETTE

Aksu ilçesindeki üretici kadınlar da soğuğa karşı ürünlerini korumak için gece boyunca seralardan ayrılmadı. Domates üreticisi Şerife Pesen, " Biz böyle soğuk havalarda bu sobayı yakmaksak, bir gece, bir yılımızı alır. Çocuk gibidir ürünler, soğuktan çabuk etkilenir. Çalışmasak, bunları yetiştirmesek millet ne yesin?" diye konuştu.

TÜTÜNCÜ’DEN SÜPRİZ ZİYARET

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, gece geç saatlerde Aksu Üreticiler Birliği Başkanı Turan Şahin’in biber serasına gidtti. Zirai dona karşı seranın içerisinde kurulan sobaya da üreticilerle birlikte odun atan  Başkan Tütüncü,  serada sıcak çay eşliğinde üreticilerle sohbet etti, istek ve dileklerini dinledi.

GAZİPAŞA'DA SOBALAR ATEŞLENDİ

Toplam 32 bin 700 dekar örtü altı alanda salatalık, patlıcan, biber, domates ve fasulye gibi 350 bin ton sebzenin üretildiği Gazipaşa'da örtü altı üretim yapan çiftçiler zirai don nöbetine başladı. Dışarıda hava sıcaklığının 2 dereceye düşmesiyle seranın içindeki havayı bitki gelişimini etkilemeyecek 4-6 derece seviyesinde tutmak için yoğun çaba sarf eden üreticiler, sobaları ateşledi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: