Antalya
17.02.2021
A
GENEL , POLİTİKA
Havalimanına var, esnafa niye yok? / Arı’dan ‘mücbir sebeb’ eleştirisi
Havalimanına var, esnafa niye yok?  / Arı’dan ‘mücbir  sebeb’ eleştirisi

Antalya’nın da aralarında bulunduğu havalimanlarında ‘mücbir sebep’ gerekçesiyle işletme hakkı sürelerinin uzatılarak ve kiraların ertelendiğini hatırlatan CHP Antalya Milletvekili Arı, “Esnafa niye ‘mücbir sebep’ koşulları uygulanmıyor” dedi.

 

CHP Antalya Milletvekili Cavit ARI, Devlet Hava Meydan İşletmesi (DHMİ)’nin Pandemi kaynaklı seyahat kısıtlamalarının yarattığı “Mücbir Sebep” koşullarını gerekçe göstererek Antalya, Ankara, Gazipaşa, İzmir ve Bodrum havalimanlarının mevcut işletme hakkı sürelerini iki yıl uzatması ve ayrıca 2022 yılında yapılması gereken kira ödemelerini de 2024 yılına ertelenmesi kararını yorumladı.

 

ESNAFA İÇİN NİYE UYGULANMIYOR

 Arı, “Benzer durumda olan ve pandeminin neden olduğu ekonomik sıkıntıyı iliklerine kadar hisseden esnaf ve vatandaşımıza ‘mücbir sebep’ koşulları neden uygulanmamaktadır? Söz konusu ‘mücbir sebep’ koşulları herkes için geçerlidir ve belli bir kesimi kayırarak uygulanması kabul edilemez.” diyerek eleştirdi.

 

TÜM KESİMLERE EŞİT DAVRANILMALI

Arı açıklamasını şöyle sürdürdü:  “Tüm dünyayı etkisi altına alan salgının neden olduğu ekonomik sıkıntıları sadece havalimanı işletmecileri değil, hatta onlardan daha çok vatandaşlarımız ve esnafımız yaşamaktadır. Havaalanları için var olduğu kararı verilen ‘mücbir sebep’gerekçesi ayrım yapılmaksızın tüm kesimlere eşit olarak uygulanmalıdır. Esnaf ve vatandaşımızın altından kalkamadığı ekonomik yükümlülükleri ve sözleşmeleri benzer şekilde ‘mücbir sebep’ tespitiyle hem ertelenmeli hem de uzatılmalıdır. Örneğin, turistik tesisler için kira ertelemesi yapıldı ama kira uzatımı yapılmamıştır.” 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: