Antalya
17.02.2021
A
GÜNDEM , POLİTİKA , SAĞLIK
Öğretmenlerin aşısı için geç kalındı
Öğretmenlerin aşısı için geç kalındı

Eğitim İş Sendikası Antalya Şube Yönetimi, 15 Şubat’ta açılan köy okullarında ve 1 Mart’ta açılacak 8 ve 12.sınıflarda görev alacak öğretmenlerin aşılanmasına Şubat ayı sonunda başlanacak olmasını eleştirdi.

Yazılı bir açıklama yapan Eğitim İş Antalya Şube Yönetimi, “Şubat sonu öğretmenlerin aşılanması için geç bir tarihtir, birinci aşıdan 28 gün sonra ikinci aşının yapılması gerekiyor. Aşılama için geç kalınan öğretmenlerin, öğrencilerle iç içe olması hayati risk teşkil edecektir. Bu durum sadece öğretmenlerin ve öğrencilerin değil bütün toplumun sağlığını tehlikeye atacaktır” dedi.

 

MAĞDURİYET YAŞANIYOR

Öğretmenler aşılanmadan alelacele başlatılacak bir yüz yüze eğitim döneminin, korona virüse istediği kuluçka zeminini sağlayacağı belirtilen açıklamanın devamında, “LGS ve YKS’de salgına ve uzaktan eğitimdeki aksaklıklara rağmen müfredat daraltmasına gitmeyen Milli Eğitim Bakanlığı, milyonlarca öğrenciye büyük bir mağduriyet yaşatmak üzeredir. Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü, köy okullarından 70 ilkokul, 67 ortaokul ve 29 imam hatip ortaokulunda 65941 öğrenci, 2215 öğretmen ile yüz yüze eğitim ve öğretimi başlatmıştır” görüşlerine yer verdi.

 

SAĞLIK DAHA ÖNEMLİ

Eğitimin önemli, sağlığın ise hayati bir konu olduğunun belirtildiği açıklama, şöyle devam etti: “Yüz yüze eğitime geçilmesi için aşılama sürecinin tamamlanması, okullara kadrolu temizlik personeli atanması, tüm okullara gerekli hijyen malzemelerinin periyodik olarak teslim edilmesi, hijyen kurallarına uyulup uyulmadığının sıkça denetlenmesi ve okulların, sınıfların, okul bahçelerinin fiziki durumları gözetilerek metrekareye düşecek insan sayısına dair düzenlemeler yapılması şarttır. Biz öğrencilerimize, öğrencilerimiz de eğitime kavuşmayı istiyor ama kimse hayatını yanlış eğitim ve sağlık politikaları yüzünden kaybetmek istemiyor”. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: