Antalya
17.02.2021
A
GENEL , EĞİTİM
AÜ Ziraat Fakültesi yeni sisteme geçiyor
AÜ Ziraat Fakültesi  yeni sisteme geçiyor

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesinde, yeni dönemdeuygulama alanına ağırlık verilecek. Tıp Fakültesi'ndeki intörn sistemi gibi, 3.5 yıl teorik, 6 ay pratik uygulama yapılmasını hedefleniyor.

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Ziraat Fakültesi'ni ziyaret etti.Ziraat Fakültesi bünyesinde bulunan seraları, hayvan çiftliğini ve botanik parkı gezen Rektör Özkan, “Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi kurulduğu yıldan bu güne Antalya başta olmak üzere Türkiye'nin, ziraat ve tarım alanında gelişmesine çok önemli katkılarda bulunmuştur. Yetiştirdiğimiz ziraat mühendisleri ülkemizin tarım üretiminde bulunan merkezlerinde yer alarak üretime katkı sağlıyor" dedi.

ÜRETİM YAPILIYOR

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan ise 9 bölümde 1500'e yakın öğrencinin eğitim aldığı fakültede ayrıca bölge tarımına yönelik bilimsel araştırma, uygulama ve deneme çalışmalarının da yapıldığını kaydetti. Ziraat Fakültesi'nin Kampüs ve Aksu olmak üzere iki araştırma-uygulama çiftliği bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Erkan, Kampüs Çiftliğinin açık ve örtüaltı üretim alanları, hayvancılık tesisleri (büyükbaş ve kanatlılar) ve atölyelerden oluştuğunu, çiftliklerde domates, biber, salatalık, karpuz, kışlık sebzeler, tatlı patates, günlük süt, ayran, yoğurt, krema, köy tipi beyaz peynir ve bıldırcın yumurtası üretildiğini, yaklaşık 1000 dekar büyüklüğünde olan Aksu Çiftliğinde ise buğday, mısır, yem bitkileri tarımı ile meyve yetiştiriciliğinin yapıldığını ve öğrencilere bu çiftliklerde uygulamalı eğitimi gösterdiklerini söyledi.

 

PRATİK EĞİTİM

Yeni dönemde eğitimde uygulama alanına ağırlık verileceğinin altını çizen Prof. Dr. Erkan, “Mentorluk sistemini geliştirmek istiyoruz. Antalya tarımında üst düzey firma temsilcilerine her bölümden en başarılı 5 öğrenciyi yönlendireceğiz. Bu öğrenciler ayda bir kez bir araya gelerek bilgi alışverişi yapacak, deneyimlerini paylaşacak. Hem öğrencilerin mesleki bilgi birikimini artıracağız, hem de Antalya tarımına daha fazla katkı sağlamak istiyoruz. Ayrıca yaz stajını bir döneme yaymayı planlıyoruz. Tıp Fakültesi'ndeki intörn sistemi gibi, 3.5 yıl teorik, 6 ay pratik uygulama yapılmasını hedefliyoruz" açıklamasında bulundu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: