Antalya
17.02.2021
A
GENEL , YAŞAM
Antalya’da kar sevinci
Antalya’da kar sevinci

Antalya kent merkezinde ve bazı ilçelerinde havaların soğumasıyla birlikte kar yağışı görüldü. Finike ilçe merkezine ise 5 yıl sonra ilk kez kar yağdı.

Antalya Meteoroloji 4'üncü Bölge Müdürlüğü'nün de kar yağışı uyarısında bulunduğu Antalya için beklenen soğuk geldi. Kent merkezinin yanı sıra bazı ilçelerde kar yağışı görüldü. Kar yağışı merkezde kısa süreli ve sokak aydınlatmalarının ışıklarından yansıyacak seviyede görülebildi.

 

KAR ÖZLEMİNİ GİDERDİLER

 

Turizm kenti Antalya'nın merkezine 5 yıl aradan sonra önceki akşam saatlerinde sokak aydınlatmalarının yansımasıyla görülebilecek şekilde mevsimin ilk karı yağdı. Kısa süreli yağış, birikmeden erirken kentin yüksek kesimlerinde ise kar kalınlığı 8 santimetreyi gördü. Kent merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Üçoluk Mahallesi'nde evlerin çatılarında kar birikirken çam ağaçlarının üzerindeki beyaz örtü ise kartpostallık manzara oluşturdu. Mevsimin ilk karında vatandaş, fırsatı değerlendirerek doyasıya kartopu oynadı.

KISA SÜRELİ KAR GEÇİŞİ

Manavgat ve Serik ilçe merkezinde seyrek biçimde yağan karı görenler evlerinin pencerelerinden ve balkonlardan izlemeye çıkarken, bazıları ise sokağa inmeyi tercih etti. Manavgat’ın Titreyengöl sahilinde de kısa süreli kar yağışı etkisini gösterdi. Kaş ilçesinin yüksek kesimlerinde de kar yağışı daha şiddetli şekilde görüldü.

KAŞ'IN YÜKSEKLERİNE KAR YAĞDI

Kaş ilçesine bağlı Gömbe Yaylası'nda da kar yağışı etkili oldu. Batı Torosların en yüksek ikinci tepesi olan Akdağ kar yağışından nasibini aldı. Bölgedeki kar yağışı 1100 rakıma kadar indi. Kar dün gece Kaş ve Demre'nin sahil bölgelerine kadar serpiştirdi ancak ardından yağan yağmurla eridi. Yayla bölgelerinin en yüksek kesimlerinde kar kalınlığı yarım metreye kadar ulaştı. Gömbe Yaylası'nda hava sıcaklığı ise sıfırın altında 7 dereceye kadar düştü.

 

FİNİKE YILLAR SONRA KAR GÖRDÜ

Finike ilçe merkezinde ise yıllar sonra ilk kez kar yağışı görüldü. Daha önce 1992 ve 2008 yıllarında yağan, son olarak da 2 Ocak 2016 tarihinde görülen kar Finike merkezinde bugün etkisini gösterdi. Özellikle denizle karanın birleştiği noktada görülen kar yağışı şaşırttı. Finike merkeze bağlı Sahilkent, Hasyurt ve Turunçova mahalleleriyle yüksek kesimlerde yer alan Yazır ve Ernez mahallelerinde de yıllar sonra kar yağışı etkili oldu.

KAR GÖREN BELEDİYE BAŞKANI

 

 

Demre ilçesi Belören ve Çağman mahallelerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle bölge halkı belediyeyi arayarak yolun kapandığı ihbarını yaptı. Başkan Okan Kocakaya ise belediye ekipleriyle birlikte belirtilen adrese gelerek incelemede bulundu. Kar yağışı nedeniyle teyakkuz halinde olduklarını belirten Başkan Kocakaya, "Nispeten sulu kar haline gelmiş, yine de teyakkuz halinde beklemekteyiz" dedi. Daha sonra eline kar alarak oynayan Başkan Kocakaya, "Kar gören masum bir belediye başkanını görüyorsunuz" dedi.x

 

GAZİPAŞA’YA 9 YIL SONRA KAR YAĞDI

Antalya'nın Gazipaşa ilçe merkezine 9 yıl aradan sonra kar yağdı. Dün etkili olan dolunun ardından saat 01.00 sıralarında başlayan kar yağışı merkez mahallelerle birlikte 53 mahallede etkisini gösterdi. İlçe merkezinde 9 yıl aradan sonra yağan kar yağışı, yaklaşık 2 saat sürdü. Özellikle kırsal mahallelerde etkili olan kar yağışı denize sıfır bölgelerde de tarım alanları, ağaçlar ve yolları tamamen beyaz örtüyle kapladı. Vatandaşlar kar yağışını, gece olması nedeniyle evlerinin balkonundan izlerken, uyuyanlar sabaha beyaz örtüyle uyandı. İlçe merkezini çevreleyen tepeler karlı görüntüsüyle güzel manzaralar oluşturdu.

SAKLIKENT'TE KAR KALINLIĞI 1 METRE

Antalya'nın yüksek bölgeleri karın en yoğun yağdığı yerler oldu. Kent merkezine 37 kilometre uzaklıktaki Saklıkent Kayak Merkezi'ne aralıksız yağan kar, 1 metre kalınlığa ulaştı. Zirve tamamen karla kaplanırken, kayak severlere de eşsiz imkan sundu. Birkaç hafta önce ilk yağışı alan ve sezonun ilk kayağının yapıldığı Saklıkent, bu yağış ile birlikte kar stoklarını tamamladı. Saklıkent Kayak İstasyonu işletmecisi Cuma Özaydın, yağışların beklenenin üzerinde olduğunu, işletmeciler olarak mutlu olduklarını söyledi.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: