Antalya
16.02.2021
A
GENEL , POLİTİKA
İstilacı balıklar büyük tehdit
İstilacı balıklar  büyük tehdit

 Saadet Partisi Antalya İl Başkan Yardımcısı Çevre Mühendisi Abdulkadir Kayabaş, üreme mevsimi öncesi balon balığı özelinde istilacı türler konusunu gündeme taşıdı.

 

Kayabaş, giderek tropikal iklim su sıcaklığı seviyelerine yaklaşan Akdeniz’de bu balıkların tamamen ortadan kalkması mümkün gözükmemektedir. Ancak alınacak önlemlerle orta ve uzun vadede istilacı türlerin popülasyonu kontrol altında tutulabilecektir. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz için istilacı türlerle mücadele vaz geçilemez bir mecburiyettir. Vakit kaybedilmemelidir başka Akdeniz yok diyerek açıklamasını noktaladı

 

İstilacı türlerin verdiği maddî zararlara dikkat çeken Kayabaş, “balon balığı aynı zamanda misina, iğne (kanca), ağ v.b. gibi balıkçılık faaliyetleri amacıyla kullanılan alet ekipmanlara da zarar vererek maddî kayba da yol açmaktadır. Yerel kabuklular ve balık türlerinin yumurta, yavru ve erişkinlerini de tüketerek bu türler üzerinde de ciddî baskılar oluşturan balon balığı bu anlamda da ülkemize ciddî kayıplar yaşatmaktadır. Aynı şekilde münhasır ekonomik bölge olarak ilân ettiğimiz ve dünyaya kabul ettirme mücadelesi verdiğimiz Akdeniz’deki bu alanları balon balığından da ciddiyetle korumamız ülkemizin menfaatleri gereğidir” dedi. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: