Antalya
11.02.2021
A
GENEL , EKONOMİ
Market Kanunu esnafı sevindirdi
Market Kanunu esnafı sevindirdi

KONESKOOP Başkanı Durali Kolpak’ın uzun süredir dile getirdiği zincir market düzenlemesiyle ilgili adım atıldı. Kolpak, “Düzenleme esnafa nefes aldırır” dedi

 

Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı kanun teklifi taslağına göre, zincir gıda marketlerinde tütün mamulü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satılamayacak. Küçük esnafı korumak amacıyla, zincir gıda marketleri, pazar günleri saat 11.00’den önce açılamayacak. Zincir marketlerle bakkal, büfe ve market gibi işletmelerin arasında ise en az 200 metre mesafe aranacak. Valilikçe belirlenen turizm alanlarının dışında, köy statüsündeyken mahalle olarak ilçe belediyesine katılan yerleşim yerlerinde zincir market açılamayacak.

 

YERİNDE BİR DÜZENLEME

Zincir marketlere yönelik düzenlemenin küçük esnafı korumak için yerinde bir karar olduğunu belirten Konyaaltı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (KONESKOOP), Yönetim Kurulu Başkanı Durali Kolpak, “Zincir marketlerin esnaf üzerindeki olumsuz etkisini uzun süredir dile getiriyorduk. Basında bununla ilgili haberlerimiz yer aldı. Bakanlığın bununla ilgili adım atması bizi sevindirdi. Mahalle aralarına kadar giren zincir marketler, kırtasiyeden, tuhafiyeye, sıhhi tesisat malzemelerinden sebze meyveye kadar her türlü ürünü satıyor. Bu durum bulunduğu bölgedeki birçok esnafı etkiliyor” dedi.  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: