Antalya
10.02.2021
A
GENEL , ÇEVRE
Binlerce ağaç kesilecek / Milli park tehlikede
Binlerce ağaç kesilecek /  Milli park tehlikede

Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Çevre Mühendisi Abdulkadir Kayabaş, yasa ve yönetmeliklere aykırı bir şekilde hazırlanan “Orman Amenajman (Kesim) Planı” ile Köprülü Kanyon Milli Parkındaki ağaçların yüzde 25’inin kesileceğini iddia etti.

 

Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Çevre Mühendisi Abdulkadir Kayabaş, yaptığı yazılı açıklamada Antalya’nın ve Akdeniz bölgesinin önemli bir zenginliği olan Köprülü Kanyon Millî Parkını bekleyen tehlikeye dikkat çekti. Kayabaş, “Endüstriyel kullanım ve odun ihtiyacı” gerekçe gösterilerek milli park içindeki ağaçların önemli bir kısmının kesileceğini iddia etti.

 

AĞAÇLARIN YÜZDE 25’İ KESİLECEK

Orman Genel Müdürlüğü tarafından hazırlatılan ‘Köprülü Kanyon Milli Parkı Ekosistem Tabanlı Fonksiyonel Orman Amenajman Planı’ ile milli parka, “Orman ürünleri üretimi fonksiyonu” yüklendiğini belirten Kayabaş, “ Bu plan ile Köprülü Kanyon Milli Parkı, 2040 yılına kadar tomruk, odun, lif ve yonga üretimine açılıyor. Bahsettiğimiz amenajman planına göre 182 bölgeye ayrılan milli parkta ağaç serveti artımı envanteri yapılırken, ilk on yılda kesilmesi planlanan orman alanları da belirlendi.  Ulaşılması güç olan alanlar dışında kalan kimi alanlarda orman varlığının yüzde 25’i kesilecek.” diye konuştu.

 

ANAYASAYA AYKIRI BİR UYGULAMA

Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın sınırlarının, 24 Şubat 2020’de Cumhurbaşkanı Kararı ile yeniden belirlendiğini hatırlatan Kayabaş, “Özel mülkiyete ait olan alanlar milli park dışına çıkarılırken, kuzeyde, Isparta sınırlarında yer alan ve kaynak değeri bakımından önemli doğal alanlar ise milli parka dâhil edilmişti. Böylece sınırları 47 bin hektarın üzerine çıkan milli parkın yönetim planının yeniden hazırlanması gereği ortaya çıkmıştı. Daha Köprülü Kanyon Millî Parkı yönetim planı hazırlanmadan, 5 Eylül 2018 tarih ve 299 sayılı Ekosistem Tabanlı Fonksiyonel Orman Amenajman Planlarının Düzenlenmesine Ait Usul ve Esaslar Tebliğine aykırı şekilde kesim (amenajman) planı hazırlanması hem kendi dönemlerinde çıkardıkları tebliğe hem de daha önce de ifade ettiğimiz üzere anayasamıza aykırıdır” dedi. 

 

DOĞAYA VE TURİZME ZARAR VERİR

Saadet Partisi olarak atılan bu yanlış adımdan derhâl geri dönülmesini istediklerini kaydeden Abdulkadir Kayabaş,  “Köprülü Kanyon Millî Parkı doğal güzelliği ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası halindedir. Bölgede yapılan rafting, hiking, trekking, jogging, kamping, jip- atv safari, eko turizm gibi turistik faaliyetler; deniz, güneş turizmine alternatif olarak turizmin 12 aya yayılmasına büyük katkılar sunmaktadır ve turizm kaynaklı istihdamı arttırmaktadır. Buradaki ormanların talan edilmesinin ekolojiye vereceği zararla birlikte Antalya turizmi ve ticaretine de büyük zararlar verecektir.” diye konuştu.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: