Antalya
10.02.2021
A
GENEL , POLİTİKA
Subaşı, Çimtur’daki yolsuzluk iddialarını sordu
  Subaşı, Çimtur’daki yolsuzluk iddialarını sordu
 
İYİ Partili Subaşı, Çimtur’da devre mülk sahiplerinin sahte çürük raporları ile mağdur edildiklerini belirterek, bakanlığın usulsüzlüklerin tespiti ve araştırılması amacıyla inceleme başlatmasını istedi.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, binlerce devremülk sahibinin mağdur edildiği, Türkiye’nin ilk devremülk sitesi olan Alanya’daki 60 bin metrekarelik Çimtur Tatil Sitesi’ndeki yolsuzluk ve usulsüzlükleri meclise taşıdı. Subaşı, konu ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplandırması istemiyle, TBMM Başkanlığı’na14 maddeden oluşan bir önerge verdi. Subaşı, “Anayasa’daki mülkiyet hakkı rafa mı kalktı” dedi.

 

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Subaşı önergesinde, mağduriyetin büyüklüğünü anlatmak adına Çimtur’u tanıtarak başladı ve ‘Antalya İli, Alanya İlçesi, Okurcalar Mahallesi’nde 2784 devremülk, 267 özel mülk maliği olan Çimtur Tatil Sitesi dört parsel üzerinde toplam 60.000 m2’lik alanda 372 kat mülkiyetli bağımsız bölüme sahip bir sitedir. Denize sıfır bir arazi üzerine, mavi bayraklı bir koyda kurulan Çimtur Tatil Sitesine, 1992 oturma izni verilmiş, bu haliyle Türkiye’nin ilk devremülk sitesidir’ dedi.  

 

PARAVAN ŞİRKET İDDİASI

Kurucu şirket Çimtur A.Ş.’nin iflasından sonra 5.004 m2 yüzölçümlü 126/26 parseldeki bağımsız bölümlerin tamamı 2000-2015 yılları arasında Çimse-İş sendikası tarafından satın alındıktan sonra yıkılıp yerine dokuz katlı Çimse-İş oteli inşa edildiğini anlatan ‘’2000-2015 yılları arasında söz konusu hisselerin sahibi, aynı zamanda Çimtur Tatil Sitesi yöneticisi olan Çimse-İş sendikası iken, 2016 yılı başlarında tüm devremülk hisselerinin muvazaalı bir şekilde Özkutlu İnşaat Emlak Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti. ünvanlı paravan bir şirkete devredildiği hak sahiplerince ifade edilmiştir. Hak sahipleri söz konusu paravan şirketle ilgili olarak Çimse-İş otel inşaatında çalışan Mustafa Dalkılıç isimli bir işçinin emanetçi olduğu ve 02.12.2015 tarihinde kurulan şirketi bu işçinin üzerine kuran kişi/kişilerin kim olduğu bilinmeyip kurulduğundan bu yana hiçbir ticari faaliyetinin olmadığı ve sendikanın bu alanda sahip olduğu tüm hisseleri bilabedel paravan şirkete devrettiği, hatta tapu masraflarının dahi Sendika tarafından ödendiği bilgisini vermiştir’’

 

BAKANLIK ACİLEN EL ATMALI

Paravan şirketin ilk iş olarak devre mülklerin bulunduğu parseldeki binaların çürük olduğunu gerekçe göstererek özel bir firmaya (Geçit Proje Mimarlık Mühendislik Ltd. Şti) riskli yapı analizi yaptırdığını anlatan Subaşı, şöyle devam etti:“Gelen risk analiz raporunda binaların riskli olduğu sonucu çıkmıştır. Ancak bu başvuru resmi olarak 13 Aralık’ta yapılmış gözükmesine rağmen, rapor tarihi 5 Aralık 2016, analizi tarih ise 3 Aralık 2016, deney tarihi ise 4 Aralık 2016 olarak gözükmektedir. Bu da yolsuzluğun ilk belgesidir. Hak sahipleri, 2017 yılında binalara riskli şerhi konulduğu için Riskli Yapı İtirazları Değerlendirme Teknik Heyetine başvuru yaparak incelme talep etmiştir. Teknik heyet lisanslı firma tarafından hazırlanan raporun gerçeği yansıtmadığını 6306 sayılı yasa hükümlerine uygun olmadığı için riskli yapı dosyasının iptaline oy birliği karar vermiştir. İl Müdürlüğü bu karara uymayarak lisanslı firmadan eksiklerin giderilmesini istemiş, dosya teknik heyet tarafından ikinci kez gerçekçi bulunmayarak analizin firma tarafından değil, Antalya Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılmasına karar vermiştir. Bu analiz sonrasında da lisanslı firma çatılara Hiç kar yağmayan Alanya’da kar yükü bile yükleyerek riskli rapor vermiştir. Yapılan itirazlar sonucunda 4.kez analiz yapılmıştır. Son analizde kullanılan veriler, raporlar kesinleşene kadar devre mülk maliklerine defalarca talep edilmesine rağmen, verilmemiş, üstünde risk şerhi olan 7 bloktan 4 blok sağlam, 3 blok riskli ilan edilmiş ve 3 blok için hak sahiplerince davalar açılmıştır. Şu ana kadar da kesinleşen hiçbir dava bulunmadığı bilgisi verilmiştir’’

BELEDİYE TEBLİGAT YAPMADI

Lisanlı firma tarafından 2016 yılından bu yana yapılan hatalar ve gerçek dışı raporlar lisans iptali gerektirdiği halde 2019 yılı sonuna kadar firmaya hiçbir ceza verilmediğini, üstelik işi yürütmeye devam ettiğini tekrarlayan Hasan Subaşı, ‘’2019 yılında verilen para cezası verilmiştir. 2016 yılından bugüne aynı firma tarafından 4 kez ‘riskli’ analiz raporu sunulmuş ama bu raporlar hak sahiplerinin itirazları haklı bulunarak 4 kez iptal edilmiştir. Bununla birlikte devre mülk sahipleri ODTÜ ve diğer bağımsız firmalardan sağlam raporu almışlardır. Ayrıca hak sahipleri, 2017 yılına kadar devre mülk sahipleri tarafından ödenen aidatların zimmete geçirildiği, herhangi bir vergi, SGK, esnaf borcu ödemelerinin yapılmadığı gerekçesiyle yargıya başvurmuşlar ve bu konuda Alanya Asliye 3. Ceza mahkemesinde devam eden bir yargılamanın olduğunu ifade etmişlerdir. En önemlisi de hak sahiplerine usule ve kanuna uygun tebligatlar yapılmadan ve devam eden davalar dikkate alınmadan, Alanya Belediyesi 27.01.2021 tarihinde belediye tarafından yıkım yapılacağını bildirmiş, fakat her nedense 25.01.2021 tarihinde elektrik ve su abonelikleri bile iptal edilmeden Çavuşoğlu İnşaat firması yıkıma başlamıştır. Bir blok yani 20 daire usulsüz olarak neredeyse yıkılmıştır. Bu dairelerin hak sahipleri, Savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını ve 26 Ocak’ta yürütmeyi durdurma kararı aldıklarını ifade etmiştir’’ dedi.  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: