Antalya
10.02.2021
A
GÜNDEM , ÇEVRE , POLİTİKA
Narenciye Bahçesindeki rant iddiaları meclis gündeminde
 Narenciye Bahçesindeki rant iddiaları  meclis gündeminde

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av.Cavit ARI, Antalya’nın merkezindeki oksijen deposu ve bölgenin yaşam kaynağı konumundaki yeşil kalan tek arazisi olan Narenciye Bahçesinin kiracısı tarafından amacı dışında ticari bir alana dönüştürülmeye çalışıldığı iddialarını meclis gündemine taşıdı.

Demircikara Mahallesinde yer alan ve resmi adı Karakaş Narenciye Vakıf Çiftliği olan 60 bin 815 metrekarelik Narenciye bahçesi ile ilgili rant ve betonlaşma iddiaları TBMM gündemine taşındı.

BETONLAŞMAYA İZİN VERMEYİN

Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a yanıtlaması istemiyle TBMM’ye yazılı bir soru önergesi veren CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “Narenciye bahçesinin mevcut kiracısı tarafından ihalesinde belirtilen asıl kullanım amacına uymayan ticari bir alana dönüştürülmeye çalışıldığı, yaklaşık 10 dekarlık bir alandaki narenciye ağaçlarının söküldüğü ve alanın orta bölümünün çimlendirildiği, alan üzerine ticari spor tesisi planlandığı, salon, halı saha, büfe ve kafe yapılacağına yönelik iddialar Antalya gündemindedir. Antalya Kent Konseyi Tarım Çalışma Grubu’nun da çevre sakinleri tarafından iletilen şikayetlere binaen konuyu ele almış ve iddiaların doğruluğunu destekleyen tespitler yapmıştır. Çalışma Grubu’nun ayrıca söz konusu her iki alanın da günümüze kadar tarımsal amaçlar için kullanıldığı, sadece Antalya’ya değil, bütün Türkiye’ye hizmet etmiş ve etmeye devam edebilecek bitki çeşitliliğine sahip olduğu, Antalya halkı için bu yeşil dokunun korunması gerektiği, ticari amaçla kullanımlara izin verilmemesi gerektiği, ranta ve betonlaşmaya yol açabilecek bu gibi kiralamaların yapılmamasını, yapıldı ise acilen iptal edilmesi gerektiğini, çünkü bitki gen kaynaklarının hayati önemde olduğu, mutlaka korunması gerektiğine yönelik açıklamaları olmuştur.” dedi. 

 

ÖNERGEDEKİ SORULAR

Bu alanda yetkili Vakfılar Bölge Müdürlüğü tarafından, öncelikle bu alanda mevcut durum tespiti yapılmış mıdır? Kaç ağaç vardır? Çeşitleri nedir? Belli midir? Kira sözleşmesinin şartları nedir? Hangi amaçla kiralama yapılmıştır? Bu alanda kiracı tarafından kiralama amacına uygun hangi çalışmalar yapılmaktadır? Kamuoyunda iddia edilen bu konularla ilgili olarak Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından hangi inceleme yapıldı? Bu konuda hangi tespitleri yaptı? İddia edilen şekilde bir aykırılık tespit edilmiş midir? Edilmiş se idare tarafından hangi yaptırımlar uygulanmıştır? Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından bu konuda bugüne kadar bir inceleme ve soruşturma yapılmamış ise bu alanı korumakla birinci derecede sorumlu ve yetkili Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri hakkında bir soruşturma açılmış mıdır? Ya da açılacak mıdır? 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: