Antalya
10.02.2021
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Şoför esnafı destek istiyor
Şoför esnafı  destek istiyor

Pandemi nedeniyle odalarına kayıtlı binlerce esnafın zorlu bir ekonomik süreçten geçtiğine dikkat çeken Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Niyazi Özçelik destek beklediklerini söyledi.

Mevcut desteklemelerin şoför esnafının yaralarını tamamen sarmadığını belirten Başkan Özçelik, esnafın ayakta kalması için daha fazla desteklemeye ihtiyaç duyduğunu dile getirdi. Düşen iş hacimleriyle birlikte en büyük sorunlarının finansmana erişim olduğunu vurgulayan Özçelik, başta akaryakıt desteği olmak üzere, trafik sigortasıyla kasko poliçelerinde indirim, faizsiz kredi desteği, işgaliye bedellerinin kaldırılması gibi birçok başlıkla ilgili yetkililere destek çağrısında bulundu.

BORCU BORÇLA KAPATTILAR

Esnafın pandeminin gölgesinde geçen 2020’deayakta kalma savaşı verdiğini hatırlatan Özçelik, “Şoför esnafımız da diğer sektörlerde olduğu gibi pandemiden payına düşeni aldı. Geçtiğimiz yıl sadece günü kurtaran esnaflarımız, borçla borcu kapatmak zorunda kaldı. Bankalardan kredi alan esnafımız kredilerini ödeyemedi. Devletimiz verdiği desteklemelerle ve hayata geçirdiği düzenlemelerle esnaflarımızın bir nebze nefes almasını sağladı.  Alınan önlemler ve aşının bulunmasıyla birlikte 2021 yılı bizler için umutla baktığımız bir yıl haline geldi. 2021’in esnafımızın yaralarının sarıldığı, tekrar ayağa kaldırıldığı bir yıl olmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

DESTEKLEMELER GENİŞLETİLSİN

Esnafın pandeminin olumsuz etkilerini üzerinden atması için daha fazla desteklemeye ihtiyaç duyduğunu aktaran Özçelik,  “Pandemiyle mücadelede büyük aşama kaydedildi, normalleşme süreci başladı; ancak esnafın savaşı yeni başlıyor. Yaklaşık 1 yıldır kontak çeviremeyen esnaflarımız normale dönmek için devletimizin desteğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor. Şoför esnafının iş kaybı yüzde 75’in üzerine çıkmıştır. Kazanç kaybımızsa bunun kat be kat üzerindedir. Bu noktada akaryakıt fiyatlarında ÖTV indirimine gidilmesini ve esnaflarımıza ucuz ticari akaryakıt sağlanmasını talep ediyoruz” açıklamasında bulundu.  

ACİL ÇÖZÜM BEKLİYORUZ

Esnafın dolaylı desteklemelerin yanı sıra doğrudan finansman desteğine ihyacı olduğunu da vurgulayan Özçelik, “Şoför esnafı genişletilmiş yeni finans paketlerine ihtiyaç duymaktadır. Bu hususta yetkililerden çözüm üretmelerini bekliyoruz. En azından içinde bulunduğumuz ekonomik darboğazdan çıkana kadar esnaflarımıza bir destek daha verilmesi gerekmekte” dedi. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: