Antalya
09.02.2021
A
GENEL , EĞİTİM
Prof. Dr. Işık'a vefa plaketi
Prof. Dr. Işık'a vefa plaketi

AKDENİZ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Patara Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık'a teşekkür plaketi verdi.

AÜ Rektörü Özkan, makamında ağırladığı Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Patara Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık'a, Arkeoloji Bölümü'ne, Patara'ya ve Akdeniz Üniversitesi'ne yapmış olduğu katkılardan dolayı plaket takdim etti.

REKTÖRDEN TEŞEKKÜR

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Prof. Dr. Havva İşkan Işık ve eşi Prof. Dr. Fahri Işık'a, Patara'ya ve arkeoloji dünyasına yaptıkları katkılar için teşekkür etti. Özkan, “Patara Antik Kenti öyle bir hazine ki, Prof. Dr. Fahri Işık hocamız ve sonrasında Prof. Dr. Havva İşkan Işık hocamız, 1988 yılından beri kazı çalışmalarını sürdürüyor. Arkeoloji dünyasını aydınlatan Patara Antik Kenti'nde Deniz Feneri, Likya Birliği Meclisi Binası, Yol Kılavuz Anıtı ve çok sayıda antik mezarı binlerce yıl sonra yeniden aydınlığa çıkardılar" dedi.

PATARA EVİM GİBİ

Yıllar öncesinde kısıtlı olanaklara rağmen iğneyle kuyu kazar gibi onlarca tarihi eseri gün yüzüne çıkarmayı başardıklarını söyleyen Prof. Dr. Havva İşkan Işık ise Patara'yı evi gibi gördüğünü söyleyerek, “Akdeniz Üniversitemiz ve devletimizin büyük desteğini her zaman yanımızda hissettik. Bu kazı devlet desteğiyle bu noktaya geldi. Azimli ve çalışkan ekibimizle birlikte Patara'daki tarihi zenginlikleri gün yüzüne çıkardık ve çıkarmaya devam edeceğiz" dedi. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: