Antalya
07.02.2021
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Kaş'ta Kaymakamevi ve personel lojmanların 2 villa ile takası tartışma yarattı/ CHP’li heyet incelemelerde bulundu
Kaş'ta Kaymakamevi ve personel lojmanların 2 villa ile takası tartışma yarattı/ CHP’li heyet incelemelerde bulundu

Kaş ilçesinde kamuya ait 8 milyon lira değerindeki kaymakamevi ve personel lojmanlarının Çukurbağ Yarımadası’ndaki 6 milyon 800 bin lira değerindeki 2 villa ile takas edilmesine CHP’den sert tepki geldi. İl Başkanı Bayar, “Burada sessiz sedasız, milyonlarca liralık değer biçilerek takası yapılan binalarda tüyü bitmemiş çocukların, Kaş halkının hakkı var! Bu hak kimlere peşkeş çekildi?” dedi.

Kaş Kaymakamlığı’na ait Kaymakam evi ve personel lojmanlarının, Antalya Valiliği ve İçişleri Bakanlığı’nın onayıyla 2 adet villa karşılığı takas edilmesine tepkiler büyüyor. CHP İl Başkanı Nusret Bayar, Antalya milletvekilleri Rafet Zeybek, Aydın Özer ve Cavit Arı ile partisinin il ve ilçe yöneticileri ile birlikte, Çukurbağ Yarımadası’ndaki 2 adet villa ile takas edilen kaymakamlık  binası ve lojmanları inceledi. Bayar ve beraberindeki CHP heyeti, incelemelerin ardından açıklamalarda bulundu. Takas işlemi hakkında bilgi aktaran Bayar, Antalya Valisi Ersin Yazıcı ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya konuyla ilişkili sorular yönelterek sert eleştirilerde bulundu.

CİDDİ KAMU ZARARI VAR

CHP İl Başkanı Nusret Bayar, “3 Haziran 2020’de Antalya Valiliği, Kaş’ta yer alan Kaymakam evi ve lojmanların ömrünü tamamladığını, bu gerekçeyle elden çıkarılması gerektiğini, bu binaların arsalarıyla birlikte takasta kullanılması için onay istediklerini ifade eden bir dilekçe hazırlayıp İçişleri Bakanlığına göndermiş ve hemen 2 gün sonra olumlu dönüş almıştır. Gelen bu onay ile birlikte Antalya Emlakçılar Odası ve Kumluca Ticaret Odası ortaklaşa kararla, takası düşünülen taşınmazlara değer biçmiş, Kaymakamlığa ait taşınmazların değeri 8 milyon lira, villaların ise 6,8 milyon lira olarak belirlenmiştir. Kaymakamlığa ait 1.300 metrekarelik alanın Kumluca Ticaret Odası’ndaki değeri 13,5 milyon lira iken; Belediye Meclis Üyelerimiz ile birlikte daha önce yaptığımız araştırmalar, iki villanın değerinin en fazla 4,5 milyon lira olabileceği yönünde. Biri vali, diğeri kaymakam için lojmanlara karşılık alınan villaların tadilatı, 11 Aralık 2020 tarihinde EKAP üzerinden ihaleye verildi. 500 bin lirayı bulan bir ihale bedeliyle özel bir firmaya verilmiştir. Bu demek oluyor ki ortada ciddi bir kamu zararı var" dedi.

KİMLERE PEŞKEŞ ÇEKİLDİ?

Takas işlemi gerçekleşirken kimseye haber verilmediğinin altını çizen Başkan Nusret Bayar, “Kaymakamlık taşınmazlarının takasta kullanılacağını öğrenen Ş.Y. isimli Kaşlı bir iş insanı; kamuya ait 2 arazi için noter aracılığı ile 12 milyon liralık satın alma teklifi sundu. Bu başvurudan 2 hafta sonra bu teklif geri çekildi. Ancak iddialara göre Kaymakamlık binaları için daha önce 12 milyonluk teklif yapan Ş.Y adlı kişi, takas işleminin ardından villaların sahibi ile anlaşarak Kaymakamlık binalarına biçilen değer karşılığı villaları satın almıştır. Kısaca durum şu ki; villalar alınırken, satılırken, kamu binalarına değerler biçilip, takaslar gerçekleştirilirken ne bir ihale yapıldı, ne de başka alıcılara ulaşıldı. Kaş halkı adına sesleniyoruz; burada sessiz sedasız, milyonlarca liralık değer biçilerek takası yapılan binalarda tüyü bitmemiş çocukların, Kaş halkının hakkı var! Bu hak kimlere peşkeş çekildi?” şeklinde konuştu.

PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Antalya Valisi Ersin Yazıcı’ya sorular yönelten İl Başkanı Nusret Bayar, bu işin peşini bırakmayacaklarına ve kamuoyunun aydınlatılması gerektiğine vurgu yaptı. Başkan Bayar, ”İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bu ihalesiz takastan haberi var mıdır? Var ise Sayın İçişleri Bakanı herhangi bir işlem başlatmış mıdır? Antalya Valisi’ne soruyorum; yapılan bu işlemlerden haberiniz var mıdır? Bilginiz varsa önlem aldınız mı? Soruşturma yapıyor musunuz? Başta Kaş halkı olmak üzere tüm kamuoyuna bu konuyla ilgili bildiklerinizi aktarmanızı, akıllardaki soru işareliraerini gidermenizi talep ediyoruz. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak tam kadro buradayız! Bu işin peşini bırakmayacak, Kaş halkının hakkını kimseye yedirmeyeceğiz! Mücadelemiz Kaş’ta da Antalya’da da Ankara’da da devam edecek” ifadelerine yer verdi.

VEKİLLER: İŞLEK HUKUKSUZ

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP Milletvekili Cavit Arı, ortada afaki fiyat farklarının, dolayısıyla kamu zararının olduğunu ifade ederek hukuksuz gerçekleştirilen takas için İçişleri Bakanlığı’nı göreve davet etti. Cavit Arı, “Bir vali, bir kaymakam neden kendine villa ihtiyacı duyar? Bu villa anlayışı, saray anlayışının devamıdır” diye konuştu. Kamu malını böylesi değersizleştirmenin milletin hakkının gasp edilmesi anlamına geldiğini belirten CHP Milletvekili Rafet Zeybek de, “Kamu malı birilerine peşkeş çekilmiş, bilerek ve isteyerek yapılmıştır. Sonuna kadar hukuksal mücadelemizi vereceğiz” şeklinde konuştu.

NE OLMUŞTU?

Eski ve yıprandığı gerekçesiyle Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nca yürütülen çalışma kapsamında kamuya ait taşınmazlara 8 milyon LİRA, takas edilen villalara ise 6,8 milyon lira değer biçildiği öğrenildi. Ağustos 2020’de gerçekleşen takasın ardından Kaymakamlık konutu olarak kullanılması planlanan iki lüks villa için 480 bin lira bedelle 11 Aralık 2020 tarihinde tadilat sözleşmesi imzalandı. Takas sürecinde Kaymakamlık konutu ve lojman için arazisiyle birlikte 12 milyon liralık teklif sunan Ş.Y. isimli patronun iki hafta sonra bu teklifini geri çektiği ancak takas işleminden sonra komisyonun belirlediği 8 milyonluk bedel üzerinden taşınmazı takası gerçekleştiren villaların sahibinden satın aldığı öğrenildi. Kaş’ta yürütülen bu sessiz sedasız takas işleminde lüks villaların sahibinin ise Antalya Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki şirkeliraerden biri olan ALDAŞ’ın Genel Müdürü Kıvanç Bülent Kuzay olduğu öğrenildi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: