Antalya
07.02.2021
A
YEREL YÖNETİM-SİVİL TOPLUM , EKONOMİ
14 ŞUBAT UMUDU
14 ŞUBAT UMUDU

TÜRKİYE'nin önemli kesme çiçek üretim merkezlerinden Antalya'da üreticiler, 14 Şubat Sevgililer Günü'ne odaklandı.

 

Antalya'da sevgililer gününe kırmızı gül yetiştirmek isteyen üreticilerin seralardaki yoğun mesaisi devam ediyor. Kent merkezinde birçok çiçekçinin gerçekleştirdiği '11 gül 50 TL, 15 gül 70 TL' kampanyalarının yanında, üretilen ithal güllerden 1 tane almak isteyenler, gül başına 20 TL ödüyor.

DÖNÜM BAŞI 60 BİN DAL

65 dönüm üzerinde 43 dönümü gül, 15 dönümü gerbera, 7 dönümü de cipso çeşitleri olmak üzere örtü altı çiçek üretimi gerçekleştiren firmanın yönetim kurulu başkanı Haydar Bülent Yıldırım, 14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle gül satışı ve üretiminde iç ve dış pazara yönelik çalışmaları anlattı. Gülün farklı çeşitleri olduğunu, 10 yıl içinde yurt dışından gelen tohumlarla birlikte Avrupa pazarını beslediklerini aktaran Haydar Bülent Yıldırım, yılda 3 kez ürün kestiklerini, dönüm başına 60 bin dal gül üretim kapasitesi olduğunu söyledi

YILDA 3 HASAT YAPILIYOR

. Her hasat zamanında 2 milyon 580 bin gülü iç ve dış pazara gönderdiklerini kaydeden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:"Şu an içinde olduğumuz sera, ihracat güllerinin üretildiği yer. Bir gülün boyu ne kadar uzun ve kafa çapı ne kadar büyükse o kadar iyi gül olduğu anlamına geliyor. Buradaki güllerin kafa çapı 7 ila 8 santimetre çapında, boyları ise 1 metreyi geçkin. Sapları sert ve düz olmasıyla dikkat çekiyor. Gül üretiminin en önemli ayrıntılarından biri, hızlı pazara çıkmasını sağlamak. Bu nedenle alıcılar gülleri dalındayken satın alır, keser, yükler, götürür." 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: