Antalya
04.02.2021
A
GENEL , ÇEVRE , POLİTİKA
Finike’de 25 bin ağaç tehlikede
Finike’de 25 bin  ağaç tehlikede

Finike-Demre arasında açılması planlanan yol inşaatında 25 bin ağacın kesileceğini dile getire CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, ağaç katlimanın önlenmesi için güzergahın değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Cunhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Cavit Arı, Finike-Demre arasına açılması planlanan 7 kilometrelik çevre yolu projesini yerinde inceleyerek görüşlerini dile getirdi. Proje hakkında bilgi veren Arı, “Finike sahilinde Karayolları tarafından standartlara uygun olarak daha yeni yapılmış bir yolu var. Demre-Kaş istikametine doğru giden bu yol yeni tamamlandı. Ancak şimdi Finike-Demre arasına 7 kilometrelik bir çevre yolu açılması girişimi bulunmaktadır.  Finike Sahilkent Mahallesinden başlayan yol güzergahı, Kum Mahallesi ve İskele Mahallesinden devam ederek Turunçova Mahallesinde açılacak tünelle Demre’ye kadar devam edecek” dedi.

 

 

25 BİN AĞAÇ KESİLECEK

Bu yeni yol güzergahının portakal ve değişik narenciye ağaçlarıyla dolu olduğuna dikkat çeken Arı sözlerini şöyle sürdürdü:  “Yaklaşık 7 kilometrelik bu güzergaha çift şeritli bir yol açıldığını düşünürsek, yaklaşık 80 metre ve kenarlarıyla beraber yüz metrelik bir yol… Bu yol 7 kilometre devam ettiği takdirde yaklaşık 700 dönümlük bir alan zarar görecek. Bağlantı yollarıyla beraber yaklaşık 2 bin 3 bin dönümlük bir portakal bahçesi, narenciye bahçesi tehdit altında olacak. 700 dönümlük bu alandaki bu zararla beraber yaklaşık 25 bin ağaç kesilecek. Bu miktarda portakalı yok olması 5 bin tonluk bir rekoltenin eksik olması demektir. Bu projenin doğru olmadığını, yolun başka bir güzergahtan geçirilmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum. Bununla ilgili Finikeli vatandaşlarımız, üreticilerimiz gerçekten kaygılı!” 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: