Antalya
05.02.2021
A

7 Ocak 2021’de Körfez’deki ilk yazımda, 2021’in anayasa ve parlamenter sistem tartışmalarının sıkça yapılacağı bir yıl olacağını yazmıştım…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1 Şubat 2021’de "Belki de şimdi Türkiye'nin tekrar anayasayı tartışmasının vakti gelmiştir" açıklaması ile anayasa tartışmaları başlamış oldu. Başkanlık sistemi parlamenter sistem karşıtlığı üzerinden tartışmalar devam ediyor ve edecek de görünüyor.

Mütareke basını ise yapılan açıklamaya ilişkin iki kırmızı çizgiden bahsetti.  Başkanlık sistemi ve üniter yapının devam edeceği yönünde yorumlar yaptılar. Muhalefet ise gündem değiştirmek olarak ifade etti.

AKP kuruldu kurulalı hep anayasa talebi ve çalışması yapmıştır. Bunun da yarısını gerçekleştirmiştir. Rejimi değiştirmiş, Atatürk’ün kurduğu birçok kurum kapatılmış ya da değiştirilmiştir. İktidarın bugüne kadar hazırladığı anayasa taslaklarına bakıldığında ise üniter yapı yoktur! Geçen zaman içinde en çok da Anayasa’nın değiştirilemez maddeleri tartışmaya açılmıştır. En az anayasa kadar tartışmaya açılan diğer bir konu ise Lozan Barış Antlaşması’dır.

Türkiye; bugüne kadar yapılan anayasal değişikliklerle, sosyo-ekonomik, siyasal ve kültürel anlamda bağımsızlığını kaybetmiştir. Türkiye’nin ve Türk Milleti’nin çıkarlarını düşünmeden yapılan değişiklikler, uluslararası projelerde üstlenilen eşbaşkanlıklar iktidarı sıkıştırmıştır. BOP’un ve eşbaşkanlarının esas hedefi anayasasın değiştirilemez maddeleridir. Aslında herkes farkında boğazımıza kadar BOP’a batmışız!

Özellikle Anayasa’nın değiştirilemez maddelerini; muhalefet üzerinden tartışmaya açarak güç kazanmaya ve kazandığı güçle de değiştirilemez maddeleri değiştirme yolu aramaktadır.

Millet İttifakı’nın parçalanması, yeni partilerin kurulması, muhalefet partilerinden transferler ve referandum dâhil her yol denenecektir. Herkes kendi anayasa taslağını hazırlasın diyerek tartıştırılacak en nihayetinde de herkesin görüşünü alarak hazırlanan anayasa yapıyoruz denilecektir. Elbette gücünü topladığında erken seçim kararı da alarak bunu gerçekleştirecektir. Ancak 2021’de böyle bir durum söz konusu değildir.

Muhalefet özellikle de Millet İttifakı bu oyuna düşmemelidir. Millet İttifakı; çalışmalarını güçlendirerek, toplumun tüm kesimlerini Kuvayı Milliye ruhuyla birleştirerek, en geniş ittifakı sağlamalıdır.

Anayasa’nın değiştirilemez maddeleri Cumhuriyet’in kurtuluş ve kuruluş mücadelesi verdiği dönemden beri vardır.  1920-1924 tarihleri arasında yapılan anayasa çalışmaları kim ne derse desin en özgürlükçü anayasa çalışmalarıdır. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok